نهال, نهال بادام

علت سرمازدگی درختان بادام

علت سرمازدگی درختان بادام

علت سرمازدگی درختان بادام

هرساله اخباری مبتنی بر سرمازدگی درختان بادام در سرمای ناگهانی بهاره میشنویم که باعث از بین رفتن زحمات یکساله ی باغدار می شود. تنها 10% از زمین های تحت کشت در سراسر دنیا فاقد تنش های سرمایی هستند. این یعنی آگاهی از نحوه ی محافظت از درختان در برابر سرما یک امر لازم برای تمامی باغداران است. اگرچه درختان بادام مقاومت نسبتا خوبی در برابر سرما از خود نشان میدهند، اما این درختان نیز در برابر سرمای ناگهانی آسیب پذیر بوده و باید راهکارهایی را در این حوزه در نظر بگیریم. در این مقاله از وب سایت سالم نهال قصد داریم از تنش های سرمایی درختان بادام، بیشتر بدانیم.

تخمین سرمازدگی‌درختان بادام در ایران

خسارات ناشی از سرما زدگی در کشورمان حدود 2.5 تا 3 درصد است. سرمازدگی هرساله خسارات زیادی را به باغداران تحمیل میکند. برخی از افراد سرمازدگی درختان را یک امر وابسته به شانس و بخت و اقبال میدانند. اما میتوانیم با به کار گیری روش هایی از بروز آن پیشگیری کنیم. مهم ترین عوامل تاثیرگذار در میزان خسارت ناشی از سرمازدگی، شدت افت دمای هوا؛ مدت زمان سرد ماندن منطقه، تکرار و تداوم سرمای ناگهانی و نوع گیاه است.

چگونه درختان بادام در برابر سرمازدگی بهاره آسیب میبینند؟

همه ی گیاهان دمای صفر بیولوژیکی دارند که اگر دمای هوا از آن پایین تر برود باعث انجماد و مرگ گیاه خواهد شد. سرعت یخ زدن، نوع بلورهای یخ، قابلیت سرد شدن سریع و میزان نفوذ سرما در سلول ها از عوامل تاثیرگذار در میزان خسارت به درخت هستد.

  • اگر سرعت یخبندان کم باشد، رفته رفته سلول ها مقاوم شده و گیاه قادر است این سرما را تحمل کند.
  • اما اگر سرعت یخبندان زیاد باشد؛ سرد شدن ناگهانی باعث مرگ سلول و در نهایت مرگ گیاه خواهد شد.

انواع سرمازدگی درختان بادام 

به طور کلی 3 نوع سرمازدگی وجود دارد:

  • نوع اول :سرمازدگی بهاره
  • نوع دوم : سرمازدگی پاییزه
  • نهایتا نوع سوم : سرمازدگی زمستانه

با توجه به تحمل سرمایی بالایی درخت بادام، احتمال وقوع سرمازدگی زمستانه و پاییزه برای این درخت به حداقل میرسد. اما سرمازدگی بهاره پس از بیدار شدن درخت از خواب زمستانه برای ارقام بادام محتمل است.

انواع یخبندان درختان بادام

به طورکلی میتوان گفت دو نوع یخبندان وجود دارد:

یخبندان انتقالی

 در این نوع یخبندان جبهه ی هوای سرد از منطقه ی باغ عبور کرده و به صورت ناگهانی هوای آن قسمت را بسیار سرد میکند. میزان سردی این جبهه هوا به میزانی است که درختان قادر به تحمل آن نبوده و گیاهان دمای مناسب خود را از دست میدهند و افت ناگهانی دما در گیاه اتفاق میوفتد. که به آن سرمازدگی انتقالی میگویند. در نواحی گود و دره ها میزان خسارت به حداکثر میرسد. روش شناخت این نوع یخبندان ابتدا با بادهای سرد و شدید آغاز میشود که رفته رفته شدت آن بیشتر میشود. راه مقابله با این نوع یخبندان بسیار دشوار و خسارات آن بسیار زیان بار است.

یخبندان تشعشعی

در این نوع یخبندان، سرمای ناگهانی یک عادت اقلیمی در آب وهوای آن منطقه و قابل پیش بینی است. یعنی در یک محدوده ی معین و در یک زمان معین بدون ورود جبهه ی هوای سرد از اطراف هرساله رخ میدهد. در شبهای آرام و بدون ابر و باران و برف منتظر بروز این یخبندان باشید.

علت آن رهاسازی انرژی دریافتی به صورت اشعه ی مادون قرمز در شب است. که هوا را به صورت ناگهانی سرد میکند. با برخورد هوا با این انرژی، متراکم شده و وارونگی حرارت با اینورژن رخ میدهد. اگر پدیده ی وارونگی رخ دهد، یعنی هوا به صورت مضاعف سرد شده است. خاک و گیاهان هردو در سرد شدن هوا موثرند. این اتفاق بیشتر در اوایل صبح که دمای هوا حداقل است، رخ میدهد. در نواحی گود و دره ها اغلب هوا سردتر میشود. از این رو توصیه میشود باغ های خود را در مناطق پست و پرعمق راه اندازی نکنید.

فروشگاه آنلاین نهال سالم نهال

سالم نهال ارائه دهنده انواع نهال به سراسر کشور می باشد.

  • دفتر مرکزی و گلخانه :آذربایجان غربی- شهرستان میاندوآب – کوی رابری بلوار دانشگاه باکری نرسیده به ایستگاه تحقیقات کشاورزی نهالستان سالم نهال
  • آدرس نهالستان شعبه یک :  آذربایجان غربی – شهرستان میاندوآب – کوی تقی آباد شعبه دوم کوی شلوند پشت نیروگاه
  • تلفن همراه : 09144809396
  • صفحه اینستاگرام سالم نهال
  • کانال تلگرام سالم نهال

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *