مقالات نهال

سرما زدگی و سرمای دیررس بهاره

منظور از سرما زدگی و سرمای دیررس بهاره

منظور از سرما زدگی و سرمای دیررس بهاره

سرما زدگی ( Frostbite and late spring cold ) و حوادث طبیعی امری است كه بوده و از این پس نیز خواهد بود. ضروری است كه با شناخت آن، زمان احتمالی وقوع حوادث و شیوه های مقابله با آن از بروز خسارت و دست كم كاهش آسیب های آن اقدام اساسی صورت بگیرد.

انواع سرما زدگی و سرمای دیررس بهاره

به منظور طبقه بندي الگوهاي سينوپتيك مسبب سرماي ديررس بهاره از داده هاي فـشار سطح زمين و سطح پانصد هكتوپاسكال استفاده می گردد . با گروه بندي اطلاعات فشار مربوط به آخرين يخبندان بهاره به تفكيك با استفاده از روش Cluster و انتخاب متـد Ward

در تقسيم بندي اطلاعات فشار مربوط به آخرين سرماي بهاره بر اساس روش فوق داده ها بـه دو گـروه تقسيم گرديدند كه پس از رسم منحني هاي هم فشار ناشي از ميانگين آنها دو الگو شامل زبانههاي كم فشـار شرق با محوري شرقي – غربي ( شكل 4 ) كه حدود 67 درصد الگو ها را شامل و زبانههاي كم فشار جنوب شرق با محوري جنوب شرق – شمال غرب (شكل 5 )كه بالغ بر 33 درصد الگو ها را در بر ميگيرد از هم تـفـكـيـك می گردند.

اصولا كم فشارها با حركت چرخشي ساعتگرد خود سبب ريزش هواي سرد بر روي منطـقـه مـورد مطالعه مي گردد . بر اساس دوره آماري مبناي مطالعه آخرين يخبندان هاي ناشي از فعاليت ايـن الـگـوهـا در محدوده مورد بحث اواخر فروردين مي باشد.

روش‌های جلوگیری از سرما زدگی بهاره

 • در مناطقی که احتمال خطر سرمای دیر رس بهاره وجود دارد با توجه به تاریخ گلدهی ارقام مختلف یک گونه درختی می‌توان از ارقام دیر گل استفاده کرد، زیرا این ارقام با توجه به دیر بازکردن گل کمتر با سرماهای دیررس بهاره مواجه می‌شوند و حتی به تازگی در برخی مناطق از بادام‌های دیر گل استفاده می‌شود.
 • استفاده از اتفن درختان میوه هسته دار در پاییز موجب دیر باز شدن جوانه‌ها به مدت چهار الی ۱۲ روز در بهار می‌شود. .استفاده از هورمون نفتالین استیک اسید در بهار موجب تاخیر یک الی دو هفته‌ای در زمان گلدهی درختان می‌شود.
 • ایجاد باغ میوه در کنار جنگل‌ها، رودخانه‌ها، برکه‌ها و کنار سواحل که دارای هوای مرطوب و نقطه شبنم بالا هستند، آسیب‌های سرمای بهاره را کاهش می‌دهد.
 • پاشیدن‌آب بر روی شاخه‌های‌درختان میوه در دمای صفر درجه سانتیگراد موجب تشکیل یخ می‌شود. به ازای هر لیتر آب‌یخ‌شده، ۸۰ کیلو کالری گرما آزاد شده و موجب گرم شدن اجسامی که در تماس با آب هستند می‌شود.
 • تشکیل یک لایه عایق یخ در اطراف جوانه موجب می‌شود تا دمای جوانه از صفر درجه سانتیگراد پایین نیاید که برای این منظور می‌توان از سیستم آبیاری بارانی استفاده کرد و یا توسط محلول پاش‌ها روی‌درختان میوه آب پاشید اما پاشیدن آب باید در دمای صفر درجه سانتیگراد انجام گیرد.
 • نوع سطح خاک در محافظت دمای هوا تاثیر داشته و اختلاف دمای حدود ۱.۷ درجه‌سانتی‌گرادی ایجاد می‌کند،برای محافظت در برابر سرما و یخبندان‌های ناشی از تشعشع، خاک باید مرطوب و عاری از علف‌های هرز و شخم نخورده باشد، زیرا زمین شخم خورده دارای هوای بیشتر بوده و گرمای ویژه کمتری دارد از این رو خاک شخم خورده سریع‌تر سرد می‌شود اما خاک‌های مرطوب دیر گرم شده و دیرتر دمای خود را از دست می‌دهند؛ علف‌های سطح خاک نیز نوعی هدایت کننده گرما از خاک به هوا هستند.

روش های دیگر جلوگیری از سرما زدگی و سرمای دیررس بهاره

 • مناطق شیب دار و کنار تپه‌های ماهور در صورت احتمال وجود سرماهای دیر رس بهاره محل باغ را در شیب‌های شمالی انتخاب می‌کنند تا در اوایل بهار دیرتر گرم شده و موجب تاخیر در بیدار شدن جوانه‌ها شود.
 • تدابیر زراعی ذکر‌شده، یخ زدگی را در لایه ۱۵ سانتی متر سطح خاک به تاخیر می‌اندازد. به‌خصوص برای جلوگیری از سرمازدگی گیاهانی هم‌چون توت فرنگی و انگور موثر واقع‌می‌شود.
 • کارگذاشتن‌بخاری یا پلارهای باغی در قسمت‌های مختلف باغ و سوزاندن‌موادی همچون چوب نفت یا گازوییل موجب گرم‌شدن باغ می‌شود. اما این امر ممکن است در مناطق سردسیری، تاثیر زیادی نداشته باشد. اما در مناطق نیمه گرمسیری چون در باغات مرکبات، انار، انجیر زیتون و … می‌تواند موثر واقع شود.
 • در شب‌هایی که احتمال بروز سرما وجود دارد. با سوزاندن‌کاه، کلش و مواد دیگر، دود در هوای باز ایجاد و موجب تقلیل انعکاس حرارت به سقف آسمان می‌شود. زیرا تشعشع حرارت که با طول موج‌های بلند به طرف آسمان منعکس می‌شود. توسط ذرات هوا جذب‌شده و دمای باغ را حفظ می‌کنند.
 • کشت درختان بادشکن هم‌چون چنار زبان گنجشک، افرا و … در جهت شمالی که بادهای سرد می‌وزد موجب محافظت درختان میوه از سرما می‌شود.
 • سرمازدگی به وقوع افت ناگهانی دما، خارج از زمان مورد انتظار گفته‌می‌شود. افت دما در اوایل بهار به ویژه اگر مصادف با بازشدن جوانه‌ها و گل‌ها باشد، گاه خسارات جبران ناپذیری برجای می‌گذارد از این‌رو توجه به توصیه‌های متخصصان امر ضروری است.
فروشگاه آنلاین نهال سالم نهال

برای  خرید نهال در ابتدا می بایست به سایت سالم نهال مراجعه کنید.  در قدم دوم باید از کارشناسان ما در این زمینه مشورت بخواهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید انواع نهال و مشاوره خرید نهال به شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت. سالم نهال ارائه دهنده انواع نهال به سراسر کشور می باشد.

در این مجموعه نهالستان، نهال‌های مختلف انواع میوه برای فروش وجود دارد که شما ‌می‌توانید برای خرید آن‌‎ها اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، می‌توانید با روابط عمومی این مجموعه نهالستان ارتباط برقرار کنید. به صورت تلفنی، اطلاعات مورد نیاز را در مورد خرید و قیمت نهال به دست آورید.

انواع نهال میوه شناسنامه دار

ارتباط با سالم نهال

 • دفتر مرکزی و گلخانه :آذربایجان غربی- شهرستان میاندوآب – کوی رابری بلوار دانشگاه باکری نرسیده به ایستگاه تحقیقات کشاورزی نهالستان سالم نهال
 • آدرس نهالستان شعبه یک :  آذربایجان غربی – شهرستان میاندوآب – کوی تقی آباد شعبه دوم کوی شلوند پشت نیروگاه
 • تلفن همراه : 09144809396
 • صفحه اینستاگرام سالم نهال
 • کانال تلگرام سالم نهال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *