مقالات نهال, نهال انگور

هرس زمستانه درختان انگور

هرس زمستانه درختان انگور

از هرس زمستانه درختان انگور چه می دانید؟

از هرس زمستانه درختان انگور چه می دانید؟ با ما در این مقاله از وب سایت نهالستان سالم نهال همراه باشید تا به طور جامع به این موضوع بپردازیم. در همین ابتدا باید گفت که همانطور که از نام آن پیداست؛ از اوایل فصل پاییز که درختان در خواب زمستانه به سر میبرند. هرس زمستانه انجام خواهد شد. این هرس با هدف تنظیم باردهی سالیانه روی درخت انگور انجام میشود. از این رو نام دیگر این هرس؛ هرس باردهی میباشد.

هرس زمستانه در 2 مرحله انجام میشود:

  • هرس اولیه : زمانیکه برگ‌های درخت ریزش نموده و به خواب زمستانه فرو رفت. شاخه‌های اضافه و بیمار و آفت زده و اندام‌های شکسته را ببرید. بهترین زمان برای انجام این هرس فصل پاییز است. در مناطق سردسیری هرگز نباید در این مرحله، هرس شدید انجام شود.
  • هرس اصلی : هرس اصلی در فصل زمستان انجام میشود. در مناطقی که خطر سرمازدگی دارند؛ پس از متورم شدن جوانه‌های اصلی (اواخر ماه اسفند تا اواسط ماه فروردین) اقدام به هرس درختان نمایید. در هنگام برش شاخه؛ هرگز نباید از محل برش؛ آب (اشک مو) جاری شود.

سه مدل اصلی هرس زمستانه درختان انگور

  • هرس کوتاه یا شدید: در ارقامی که جوانه‌های پایینی باردهی بیشتری دارند، از این روش استفاده میشود. در هرس کوتاه تمامی شاخه‌ها به صورت دو یا سه چشمی هرس میشوند. یعنی 2 تا 3 جوانه انتهای شاخه نگهداشته و شاخه را از بالای جوانه سوم ببرید. البته این نوع هرس ضرفیت باردهی درخت را بین 5 تا 10 درصد کاهش میدهد. انجام این هرس در خاک‌های فقیر و سبک و مرطوب و یا برای ارقام ضعیف تر انگور توصیه میشود.
  • هرس بلند یا خفیف: شاخه‌هایی که جوانه بارده انها در قسمت فوقانی قرار دارند؛ بهتر است به صورت خفیف هرس شوند. در هرس بلند بین 4 تا 12 جوانه را روی شاخه نگهداشته و شاخه را از بالای جوانه دوازدهم ببرید. این هرس برای ارقام قوی تر و با تراکم بیشتر و در خاک‌های قوی تر توصیه میشود. با انجام این هرس از مقدار محصول سال بعدی کاسته خواهد شد. بازو و تنه درخت طویل شده و در صورت هرس بازوهای چند ساله؛ روی آنها زخم‌های نسبتا عمیقی ایجاد میشود.
  • هرس مختلط: این نوع هرس که به هرس خرگوشی نیز مشهور است. در واقع ترکیبی از 2 روش معرفی شده پیشین میباشد. که حداکثر قدرت و ضرفیت درختان را حفظ میکند. از نظر متخصصین باغداری؛ بهترین هرس درخت انگور؛ هرس مختلط میباشد. در این روش یک شاخه را با 6 تا 8 جوانه نگهداشته و آن را از بالای جوانه هشتم میبرید. به این ترتیب شاخه مناسب برای تولید انگور و محصول دهی میباشد. شاخه ای دیگر را با 2 جوانه نگهدارید. این شاخه‌ها وظیفه تولید شاخه و میوه سال بعد را برعهده دارند. برروی هر پایه براساس نوع رقم میتوانید چندین شاخه کوتاه یا بلند نگهدارید. این هرس باعث تقویت درختان و افزایش محصول دهی آنها خواهد شد. با انجام این هرس تعداد جوانه‌های بارده تا 2 برابر بیشتر میشود.

نتیجه گیری

برای دستیابی به باردهی بیشتر و همچنین شکل مناسب در درختان انگور؛ باید عملیات هرس درختان را هر ساله و به صورت اصولی به انجام برسانید. اگر هرس توسط افراد غیر متخصص انجام شود؛ میتواند خسارات جبران ناپذیری را به اندام‌های باردهی درختان وارد نموده و یا باعث قطع کامل محصول دهی آن شوند.

فروشگاه آنلاین نهال سالم نهال

برای  خرید نهال در ابتدا می بایست به سایت سالم نهال مراجعه کنید.  در قدم دوم باید از کارشناسان ما در این زمینه مشورت بخواهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید انواع نهال و مشاوره خرید نهال به شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت. سالم نهال ارائه دهنده انواع نهال به سراسر کشور می باشد.

در این مجموعه نهالستان، نهال‌های مختلف انواع میوه برای فروش وجود دارد که شما ‌می‌توانید برای خرید آن‌‎ها اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، می‌توانید با روابط عمومی این مجموعه نهالستان ارتباط برقرار کنید. به صورت تلفنی، اطلاعات مورد نیاز را در مورد خرید و قیمت نهال به دست آورید.

انواع نهال میوه شناسنامه دار

ارتباط با سالم نهال

  • دفتر مرکزی و گلخانه :آذربایجان غربی- شهرستان میاندوآب – کوی رابری بلوار دانشگاه باکری نرسیده به ایستگاه تحقیقات کشاورزی نهالستان سالم نهال
  • آدرس نهالستان شعبه یک :  آذربایجان غربی – شهرستان میاندوآب – کوی تقی آباد شعبه دوم کوی شلوند پشت نیروگاه
  • تلفن همراه : 09144809396
  • صفحه اینستاگرام سالم نهال
  • کانال تلگرام سالم نهال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *