مقالات نهال, نهال انگور

بهترین زمان آبیاری درخت انگور

بهترین زمان آبیاری درخت انگور

آیا می دانید بهترین زمان آبیاری درخت انگور چه زمانی است؟ با ما درا ین مقاله از وب سایت نهالستان سالم نهال همراه باشید.  درخت انگور، یکی از درختان پر محصول است که در مناطق مختلف ایران وجود دارد. یکی از مهمترین مواردی که به رشد و باردهی درخت انگور کمک می‌کند، آبیاری درست و اصولی درخت انگور است. در این نوشته می‌خواهیم درباره بهترین زمان آبیاری درخت انگور با شما صحبت کنیم و به شما بگوئیم که چطور با آبیاری درست، به رشد و افزایش کیفیت محصولات این درخت شگفت انگیز کمک کنید. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

درخت انگور : درختی مقاوم به کم آبی

انگور یکی از میوه هایی است که از زمان های بسیار قدیم مورد استفاده بوده است. به طور کلی ، دو نظریه متفاوت در مورد انگور وجود دارد ، برخی معتقدند که حتی قبل از ظهور دانه توسط انسان استفاده می شده است. به گفته آنها ، از 6 تا 7 هزار سال.
انگور یک درختچه کوهنوردی است که با پیچک خود به راحتی از موانع و درختان همسایه عبور می کند و طول آن به 10 تا 15 متر می رسد. این گیاه از نوع بلوغ ، مایل به سفید در سطح پایین دمبرگ است ، دارای گلهای کوچک و پیچیده به صورت خوشه های پیچیده است. کاسه گل با 5 فنجان دندانه دار ، از 5 گلبرگ آزاد و 5 پرچم تشکیل شده است. و رنگهای مختلف مناسب نژادهای مختلف است.
به آب و هوای گرم و معتدل نیاز دارد ، دارای سیستم ریشه ای عمیق و آبیاری متوسط​​است. مقاوم به خشکی است ، به خصوص اگر در خاک های عمیق واقع شود ، مقاومت کم در برابر رطوبت دارد و اگر در جنگل ها پیدا شود ، مقاومت باد متوسط ​​تا خوبی دارد. گرده افشانی توسط باد انجام می شود ، به حشرات نیازی نیست. شرایط گرم و خشک را بهبود می بخشد. گرده افشانی و باردهی.

نکات مهم در تعیین بهترین زمان آبیاری درخت انگور

  • برای تعیین دفعات آبیاری درخت انگور و میزان آب لازم برای آن باید به مواردی مانند آب‌ و‌ هوای منطقه، خاک و عمق ریشه درخت انگور توجه کنید و درخت خود را در دفعات مناسب و به مقدار کافی آبرسانی کنید.
  • موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در فصل بهار و تابستان، درخت انگور نباید دچار کم‌آبی شود؛ زیرا کم‌آبی و خشکی شدید ممکن است انگورهای درخت را خشک کند.
  • از زمانی که درخت انگور شکوفه می‌زند تا زمانی که میوه‌های آن رسیده و نرم شوند، شما باید آبیاری درخت را با دقت و حساسیت انجام دهید تا رطوبت خاک حفظ شود. اگر درخت انگور از زمان شکوفه‌دهی تا زمان رسیدن میوه‌ها کم‌آبی را تحمل کند، این موضوع منجر به ترک خوردن دانه های انگور می‌شود.
  • با رعایت دفعات آبیاری به درخت انگور، شما شاهد رشد میوه‌هایی آبدار و شیرین و سالم خواهید بود و از بازدهی آن رضایت بیشتری خواهید داشت.

آبیاری درخت انگور در فصل‌های مختلف سال

برای آبیاری درخت انگور باید به فصل سال و آب و هوای منطقه توجه کرد. در صورتی که درخت انگور در مناطق پر آب کاشته شده باشد، باید میزان آبیاری به درخت را کمتر کرد؛ زیرا بخشی از آب موردنیاز به وسیله آب باران تامین می‌شود. درخت انگور در فصل تابستان و مناطق گرم و خشک به مقدار آب بیشتری نیاز دارد. همچنین در مناطقی مانند قزوین که شدت باد زیاد است، باید آبیاری به درخت را بیشتر کرد؛ زیرا رطوبت خاک سریعاً تبخیر می‌شود. همچنین در مناطق مرطوب و ساحلی ایران، باید درخت انگور را کمتر آبیاری کرد.

نکات مهم برای آبیاری انگور در فصل تابستان

در فصل تابستان، به دلیل گرمای هوا و تبخیر سریع رطوبت خاک، باید تعداد دفعات آبیاری به درخت را بیشتر کرد. در بعضی از مناطق ایران هوا به قدری گرم می‌شود که درخت انگور به دو بار آبیاری در روز نیاز پیدا می‌کند که با آبیاری قطره‌ای می‌توان این کار را انجام داد.

آبیاری درست به درخت انگور با توجه به مراحل رشد

اگر درخت انگور در مرحله رشد و جوانی باشد، ریشه ضعیفی دارد و به همین دلیل به مقدار آب بیشتری نیاز دارد. همچنین در صورتی که ریشه درختان انگور به دلیل قارچ و حشرات آسیب دیده باشد، به مقدار آب بیشتری نیاز دارد.

اگر پس از شکوفه دادن درخت انگور در آبیاری به درخت اهمال‌کاری کنید، مشاهده خواهید کرد که اندازه دانه‌های انگور کوچک می‌شود. در اواخر مرحله رسیده شدن میوه‌ها و آماده شدن محصولات برای برداشت، درخت به آبیاری زیاد نیاز ندارد و این موضوع باعث تاخیر در رسیده شدن انگورها، پوسیدگی خوشه‌ها و پوسیدگی دانه‌های آن می‌شود.

آبیاری با توجه به خاک درخت

بهترین خاک برای درخت انگور، خاکی سبک است که درصد شن بالایی دارد. در خاک سبک و شنی، جریان آب بهتر عبور می‌کند و به ریشه‌ها می‌رسد. اگر خاک درخت انگور سبک باشد، می‌توان درخت را با آبیاری سطحی سیراب کرد؛ زیرا در چنین شرایطی، درخت به آب فراوان نیاز ندارد و آب را درون خودش نگه نمی‌دارد و در نتیجه، زمینه برای شیوع قارچ و آفت فراهم نمی‌شود. اگر خاک باغ انگور شما سبک است، آبیاری را به صورت سطحی و زودبه‌زود انجام دهید.

حالا اگر خاک درخت سنگین باشد، باید آبیاری عمیق به درخت انجام شود تا آب موردنیاز توسط ریشه جذب شود. مشکلی که در صورت سنگین بودن خاک پیش می‌آید این است که آبیاری عمیق در خاک‌های سنگین باعث تجمع آب در خاک می‌شود و این موضوع، زمینه را برای بروز آفت و قارچ فراهم می‌کند. در صورتی که خاک باغ شما سنگین است، باید دفعات آبیاری به درخت انگور را کمتر کنید؛ زیرا خاک سنگین، آب را در خود نگه نمی‌دارد.

آبیاری انگور با توجه به نژاد درخت

یکی از مهم‌ترین نکته‌ها برای آبیاری درختان انگور، توجه به نژاد آنهاست. بعضی از گونه‌های آن به آب زیادی نیاز دارند و بعضی دیگر نیز نسبت به کم‌آبی بسیار مقاوم هستند؛ در نتیجه برای تعیین بهترین زمان آبیاری درخت و روش آبیاری، باید به نوع و نژاد درخت توجه کرد.

میزان آبیاری به صورت هفتگی

تا زمانی که نهال انگور در فصل رشد قرار دارد، باید هفته‌ای یک بار به صورت مرتب آن را آبیاری کرد تا نهال به خوبی رشد کند. آبیاری نهال انگور باید طوری انجام شود که تا 30 سانتی‌متری خاک مرطوب شود.

درختان انگور بالغ در فصول کم بارش مانند تابستان به هفته‌ای دو بار آبیاری نیاز دارند. با شروع میوه‌دهی درخت، باید حجم آب در آبیاری را مقداری کمتر کرد تا میوه‌ها به‌خوبی رسیده شوند. اگر درخت تاک بالغ است، باید تا عمق 1 الی 1.5 متری آن را در آبیاری مرطوب کنید.

در فصل پاییز و بعد از برداشت محصول، باید به آرامی دفعات آبیاری را کمتر کنید؛ مثلا هر 2 هفته یکبار و بعد هر 3 هفته یکبار به آن آب بدهید. زمانی که درخت انگور شروع به برگ‌ریزی می‌کند، به صورت طبیعی درخت برای به خواب رفتن آماده می‌شود. بعد از ریزش تمام برگ‌های انگور، نیازی به آبیاری منظم درخت نیست و باید اجازه دهید که درخت شما تا بهار استراحت کند.

در طول زمستان تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که در بهمن ماه، درخت خود را آبیاری کنید. آبیاری زمستانه انگور باید زمانی انجام شود که هوا بسیار سرد شده و دمای هوا به زیر صفر رسیده است. زمانی که شما آبیاری زمستانه به درخت انگور را انجام می‌دهید، آب موجود در پای آن یخ می‌زند و در نتیجه آفات موجود در داخل خاک نمی‌توانند تنفس کنند و به تدریج از بین می‌روند.

فروشگاه آنلاین نهال سالم نهال

برای  خرید نهال در ابتدا می بایست به سایت سالم نهال مراجعه کنید.  در قدم دوم باید از کارشناسان ما در این زمینه مشورت بخواهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید انواع نهال و مشاوره خرید نهال به شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت. سالم نهال ارائه دهنده انواع نهال به سراسر کشور می باشد.

در این مجموعه نهالستان، نهال‌های مختلف انواع میوه برای فروش وجود دارد که شما ‌می‌توانید برای خرید آن‌‎ها اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، می‌توانید با روابط عمومی این مجموعه نهالستان ارتباط برقرار کنید. به صورت تلفنی، اطلاعات مورد نیاز را در مورد خرید و قیمت نهال به دست آورید.

انواع نهال میوه شناسنامه دار

ارتباط با سالم نهال

  • دفتر مرکزی و گلخانه :آذربایجان غربی- شهرستان میاندوآب – کوی رابری بلوار دانشگاه باکری نرسیده به ایستگاه تحقیقات کشاورزی نهالستان سالم نهال
  • آدرس نهالستان شعبه یک :  آذربایجان غربی – شهرستان میاندوآب – کوی تقی آباد شعبه دوم کوی شلوند پشت نیروگاه
  • تلفن همراه : 09144809396
  • صفحه اینستاگرام سالم نهال
  • کانال تلگرام سالم نهال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *