مقالات نهال, نهال انگور

بهترین انگور دیم برای مناطق کم آب

بهترین انگور دیم برای مناطق کم آب

اگر در مناطق خشک و گرمسیر زندگی می کنید بایستی بهترین انگور دیم برای مناطق کم آب را بشناسید تا بالاترین میزان محصول را برداشت کنید. یکی از انواع پرطرفدار درختان میوه دیم در ایران، انگور است که انواع مختلفی دارد که برخی از آنها به دلیل مقاومت و ویژگی‌های خاص، برای کاشت دیم مناسب هستند. در این قسمت به ویژگی های درخت انگور دیم می پردازیم و سپس در قسمت بعدی بهترین انگور دیم را که دارای این خصوصیات هستند و برای ساخت باغ انگور دیم مناسب هستند را به شما معرفی می کنیم.

نیاز آبی انگور دیم:

نیاز آبی انگور دیم یکی از مهمترین نکات در کاشت دیمی باغ انگور است و با توجه به اینکه در باغات دیم آبیاری نهال انگور وجود ندارد، پس بسیار مهم است که انگورهای کاشت شده دارای مقاومت بالایی در برابر خشکسالی و کمبود آب داشته باشند، تا از کیفیت میوه کاسته نشود.

عدم آبیاری یا کاهش آبیاری درختان می تواند باعث ایجاد تنش در برخی از درختان میوه شود که منجر به افزایش آفات و بیماری ها در این درختان می شود.بنابراین هنگام ساخت باغ انگور دیم، انتخاب ارقام نهال انگور در هنگام خرید بسیار مهم است که مقاومت خوبی در برابر بیماری ها و آفات نشان دهند.

1- انواع انگور دیم:

از آنجایی که باغات انگور دیم نسبت به باغات انگور آبی میوه کمتری تولید می‌کنند، باید ارقامی کاشته شود که کاربرد بیشتری نسبت به مصرف تازه داشته باشد، مانند تولید کشمش، رنگ دانه ی طبیعی، کنسانتره و کنسرو ، می‌تواند سودآوری باغ انگور را افزایش دهد. ما تعدادی از معروف ترین، پرمحصول ترین یا بهترین واریته های انگور دیم مورد استفاده در ساخت باغ انگور را معرفی می کنیم.

2- نهال انگور بیدانه زرد انگور دیم مناطق کم آب:

با توجه به توصیه مرکز تحقیقات کشاورزی کشور، نهال انگور بیدانه زرد یکی از مناسب ترین ارقام برای کاشت در باغات انگور به صورت دیم می باشد.این رقم انگور به دلیل مقاومت نسبتا زیاد در مناطق گرمسیری و معتدل رشد می کند. تحمل به درجه حرارت بالا، خشکسالی و کم آبی، کاشت آن در مناطق معتدل با بارندگی متوسط به صورت دیم رایج است. انگور بیدانه زرد یکی دیگر از بهترین انگورهای دیم است که در سال های اخیر توجه کشاورزان را به خود جلب کرده است.

3- نهال انگور عسگری انگور دیم مناطق کم آب:

یکی از معروف ترین انواع انگور در بین مردم و باغداران، نهال انگور عسکری است که از سال ها قبل در باغ های انگور کشور کاشت می شده است. انگور عسکری مانند سایر ارقام مقاوم به کم آبی و خشکی برای کاشت در باغات دیم انگور مناسب است و در چنین شرایط کشت آبی می تواند تا 40 تن در هکتار تولید کند.

4- نهال انگور ریش بابا:

یکی دیگر از انواع انگور با حبه های درشت، انگور ریش بابا است. این رقم می تواند در هر هکتار بیش از 40 تن میوه در شرایط آبی در طول عمر 15 تا 20 سال تولید کند. میوه انگور ریش بابا در شهریور آماده و قابل برداشت است. تحمل دمای خوبی دارد و در مناطق مختلف از آب و هوای سرد تا گرمسیری قابل کاشت است.

5- نهال انگور شاهانی انگور دیم مناطق کم آب:

نهال انگور شاهانی دارای خوشه ها و حبه های کوچک تا متوسط است. در آب و هوای گرم مانند سیستان و بلوچستان به طور گسترده ای کاشته می شود. این رقم انگور در برابر شرایط آب و هوایی گرم و آفتاب سوختگی بسیار مقاوم است. برای باغ های دیم مناسب است. نهال انگور شاهانی می تواند با استفاده از کشت آبی بیش از 50 تن میوه در هکتار تولید کند و به دلیل پوست ضخیم حبه ها، توانایی ذخیره انگور بیشتری را نسبت به بسیاری از انواع انگور دارد. انگور شاهانی به دلیل داشتن طرفداران فراوان یکی از بهترین انگورهای دیم است

6- نهال انگور لعل انگور دیم مناطق کم آب:

فصل رشد طولانی و شرایط آب و هوایی نیمه سردسیری می تواند شرایط آب و هوایی مناسبی برای رشد درخت انگور لعل باشد. نهال انگور لعل به دلیل عمر مفید بسیار بالا می تواند بذر خوبی برای احداث باغ های معماری برای مقاصد سرمایه گذاری بلندمدت در نظر گرفت و در طول عمر 100 ساله خود در کشت آبی و شرایط مساعد، سالانه 55 تن در هکتار تولید می کند.

7-نهال انگور یاقوتی انگور دیم مناطق کم آب:

نهال انگور یاقوتی در بین باغداران به عنوان انگوری قابل کشت با تراکم بالا و با عملکرد بالا در نظر گرفته می شود. بنابراین این رقم انگور انتخاب مناسبی برای باغ های دیم است که در مناطقی با بارندگی بیش از 700 میلی متر ساخته شده اند این رقم انگور گزینه ی مناسبی بوده و تراکم بالای درختان به آن خسارت وارد نمی کند، البته تراکم درختان در باغات دیم نباید از حدی فراتر رود.

نهال انگور یاقوتی در باغ های آبی تا 100 سال در شرایط مساعد عمر مفید می کند و تا 40 تن در هکتار در سال عملکرد دارد.

8- نهال انگور سیاه سردشت شرابی انگور دیم مناطق کم آب:

این رقم دارای خوشه های بزرگ انگور، حبه های درشت و سیاه رنگ است.  عملکرد حداقل 60 تن در هکتار در باغات آبی است.این رقم در برابر خشکسالی، کم آبی، بیماری ها و آفات حشرات مقاومت بالایی دارد.نهال انگور سیاه سردشت را می توانید در آب و هوایی معتدل و ارتفاع 100 تا 2500 متری از سطح دریا بکارید. با توجه به تقاضای زیاد و بازار فروش خوب این نهال انگور در بین مردم ایران و همچنین کیفیت عالی این رقم انگور، به جرأت می توان گفت که این رقم می تواند بهترین رقم انگور دیم باشد.

9- نهال انگور فخری:

یکی از معروف ترین انواع انگور در زمینه تولید کشمش، رقم فخری است. این رقم خوشه های کوتاه اما درشتی دارد . به دلیل سازگاری با شرایط آب و هوایی مختلف از مناطق گرمسیری تا کوهستانی بسیار محبوب است. این رقم غالب است و در بسیاری از استان های کشور پرورش و کاشته‌می‌شود. انگور فخری را می توان در رتبه دوم فهرست بهترین انگورهای دیم قرار داد.

نهال انگور فخری نیز به دلیل مقاومت بالا در برابر خشکسالی و کم آبی و همچنین مقاومت در برابر آفات و بیماری های مختلف به عنوان رقمی مناسب برای باغات دیم انتخاب شده‌است. این رقم انگور در باغات آبی و در شرایط مساعد می تواند تا 40 تن در واحد هکتار تولید محصول داشته باشد. اما به دلیل ماندگاری بیشتر در مقایسه با سایر انواع انگور، در بین باغداران محبوبیت بیشتری دارد.

فروشگاه آنلاین نهال سالم نهال

برای  خرید نهال در ابتدا می بایست به سایت سالم نهال مراجعه کنید.  در قدم دوم باید از کارشناسان ما در این زمینه مشورت بخواهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید انواع نهال و مشاوره خرید نهال به شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت. سالم نهال ارائه دهنده انواع نهال به سراسر کشور می باشد.

در این مجموعه نهالستان، نهال‌های مختلف انواع میوه برای فروش وجود دارد که شما ‌می‌توانید برای خرید آن‌‎ها اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، می‌توانید با روابط عمومی این مجموعه نهالستان ارتباط برقرار کنید. به صورت تلفنی، اطلاعات مورد نیاز را در مورد خرید و قیمت نهال به دست آورید.

انواع نهال میوه شناسنامه دار

ارتباط با سالم نهال

  • دفتر مرکزی و گلخانه :آذربایجان غربی- شهرستان میاندوآب – کوی رابری بلوار دانشگاه باکری نرسیده به ایستگاه تحقیقات کشاورزی نهالستان سالم نهال
  • آدرس نهالستان شعبه یک :  آذربایجان غربی – شهرستان میاندوآب – کوی تقی آباد شعبه دوم کوی شلوند پشت نیروگاه
  • تلفن همراه : 09144809396
  • صفحه اینستاگرام سالم نهال
  • کانال تلگرام سالم نهال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *