مقالات نهال, نهال سیب

آشنایی با بیماری لیسه سیب

آشنایی با بیماری لیسه سیب

بیماری لیسه سیب چیست؟

آیا می دانید بیماری لیسه سیب چیست؟ در این مقاله به با آشنایی با بیماری لیسه سیب خواهیم پرداخت. برای خرید نهال سیب تماس بگیرید. یکی از آفت های رایج درختان که از گذشته در ایران وجود داشته بیماری لیسه می باشد و آن را میزبان اصلی درختان سیب و گلابی می دانند که موجب خسارت می شود،عمده خسارت و فعالیت این بیماری منحصر به درخت سیب می باشد و در ایران نیز برخی استان ها بیشتر از همه درگیر این بیماری هستند.

نحوه عملکرد لیسه سب

جالب است بدانید سرما از نیاز های اساسی،فعالیت و رشد این نوع آفت می باشد به همین دلیل در مناطق سردسیر بیشترین فعالیت را خواهد داشت. لیسه سیب نوعی حشره بالدار می باشد که طول بدن آن به 8 میلیمتر می رسد و نقطه های سیاه رنگی روی بالهای آن پراکنده است،رنگ بالها سفید بوده و عمده فعالیت این حشره به صورت دسته جمعی و با فعالیت لارو ها می باشد.

لیسه سیب های ماده تخم های خود را در فصل تابستان روی شاخه های سیب می ریزند.حدود یک هفته زمان میبرد تا دوره جنینی سپری شود و به مرحله لارو برسد. لارو ها خاکستری روشن و پوشیده از خالهای تیره می باشند و فعالیت خود را به صورت دسته جمعی آغاز می کنند به همین دلیل خسارت وارد‌شده نیز بیشتر خواهد بود.

بعد از مرحله لاروی نوبت به مرحله شفیره می رسد،شفیره ها در این مرحله تغییر رنگ داده و به رنگ قهوه ای در می آیند،فعالیت این آفت در کاهش بار تاثیر خواهد گذاشت و زمانی که فعالیت ادامه دار باشد یعنی به مرحله کنترل نرسد از میوه ها نیز تغذیه خواهند کرد. شفیره های لیسه سیب متناسب با شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه باز‌شده و فعالیت می کنند.

علائم و میزان خسارت آفت لیسه سیب:

علائم آفت لیسه سیب هم در برگ ها و ظاهر درخت و هم در میوه های آن قابل مشاهده می باشد.

 • عمده فعالیت آفت لیسه سیب توسط فعالیت دسته جمعی لارو ها می باشد،یعنی لارو ها بعد از خروج از پولک شروع به تغذیه از برگ ها و جوانه ها می کنند.
 • برگ ها توسط لارو ها خورده‌شده و از حالت شاداب و طبیعی خود خارج میشوند و سلول های زنده آنها از بین می رود.
 • لارو های  Cydia pomonella؛ همانطور که مشغول تغذیه از برگ ها می باشند با ترشحاتی مشغول به تنیدن ‌تار‌هایی شبیه به تار عنکبوت می شوند که با مشاهده آن می توانی به وجود آفت پی برد.
 • از بین تمام درختان سیب معمولا آنهایی که بیشتر ضعیف می باشند در معرض این آفت قرار میگیرند و خیلی زود آلوده‌شده و باردهی آنها نیز کاهش پیدا می کند.
 • ضعف درختان و حمله ناشی از آفت لیسه سیب موجب می شود درختان سیب در برابر دیگر بیماری ها و آفات دیگر نیز مقاومتی نداشته باشند.
 • زمانی که پیش روی و فعالیت آفت  افزایش پیدا می کند علاوه بر برگ ها از میوه ها نیز تغذیه می کنند که موجب ایجاد خسارت خواهد شد.
 • میوه هایی که مورد حمله آفت های لیسه سیب؛ قرار می گیرند حالت طبیعی خود را از دست‌داده و شروع به ریزش می کنند و آنهایی هم که روی شاخه ها باقی می مانند در اندازه طبیعی نیستند و قابل مصرف نیز نمی باشند.
 • جالب است بدانید درختان سیبی که بیشترین آسیب را از حمله آفت  می بینند حالت سوختگی به خود گرفته و رشد طبیعی خود را از دست می دهند. هیچ گاه نباید اجازه داد تا به این مرحله از آسیب برسد باید در ابتدای مراحل نسبت به کنترل و مهار آن اقدام کرد.

روش های کنترل آفت لیسه سیب :

هر نوع آفتی زمانی که در ابتدای فعالیت می باشد قابل کنترل می باشد. باید نسبت به مهار آن اقدام کرد باغداران باید با مشاهده اولین علائم نسبت به کنترل آفت اقدام کنند تا از خسارت های شدید ناشی از حمله آفت جلوگیری کرده باشند. و اما روش های کنترل آفت لیسه سیب:

ردیابی  و مدیریت آفت :

قرار ‌دادن‌تله روی درختان سیب یکی از روش های ردیابی آفت لیسه سیب می باشد. توجه داشته باشید باید محاسبات کاملا دقیق باشد تا تاثیر تله نیز افزایش یابد تیر و خرداد مناسب ترین زمان استفاده از تله می باشد. چون لاروها و شفیره ها قابل رویت می باشند.

فروشگاه آنلاین نهال سالم نهال

برای  خرید نهال در ابتدا می بایست به سایت سالم نهال مراجعه کنید.  در قدم دوم باید از کارشناسان ما در این زمینه مشورت بخواهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید انواع نهال و مشاوره خرید نهال به شماره زیر پیام دهید. یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت. سالم نهال ارائه دهنده انواع نهال به سراسر کشور می باشد.

در این مجموعه نهالستان، نهال‌های مختلف انواع میوه برای فروش وجود دارد که شما ‌می‌توانید برای خرید آن‌‎ها اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، می‌توانید با روابط عمومی این مجموعه نهالستان ارتباط برقرار کنید. به صورت تلفنی، اطلاعات مورد نیاز را در مورد خرید و قیمت نهال به دست آورید.

انواع نهال میوه شناسنامه دار

ارتباط با سالم نهال

 • دفتر مرکزی و گلخانه :آذربایجان غربی- شهرستان میاندوآب – کوی رابری بلوار دانشگاه باکری نرسیده به ایستگاه تحقیقات کشاورزی نهالستان سالم نهال
 • آدرس نهالستان شعبه یک :  آذربایجان غربی – شهرستان میاندوآب – کوی تقی آباد شعبه دوم کوی شلوند پشت نیروگاه
 • تلفن همراه : 09144809396
 • صفحه اینستاگرام سالم نهال
 • کانال تلگرام سالم نهال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *