مقالات نهال, نهال بادام

۵ سم شگفت انگیز برای شته درخت بادام

5 سم شگفت انگیز برای شته درخت بادام

5 سم شگفت انگیز برای شته درخت بادام (Almond tree aphid)

اگر در باغ خود نگران درختان بادام هستید در این مقاله از سالم نهال به معرفی 5 سم شگفت انگیز برای شته درخت بادام خواهیم پرداخت. همانطور که میدانید در فصل بهار و با افزایش دما بر روی درختان مثمر من جمله درخت بادام حشرات بسیار ریزی به نام شته با رنگ سبز و گاهی سیاه به بافت و سبزینه برگ حمله می‌کنند. مکانیزم عملکرد این حشره به شکل مکنده و زنندست. به این صورت که شته با سوراخ کردن بافت برگ و سپس فرو کردن خرطوم خود در بخش آوند آبکش گیاه با مکیدن شیره آوند باعث لوله‌ای شدن و جمع شدن برگ‌ها و در نهایت تضعیف گیاه می‌شود.

شته بادام (Almond tree aphid) چیست؟

این حشره فراگیر (Almond tree aphid) قابلیت صدمه به اکثر درختان و گیاهان را داشته و با تغذیه از شیره برگ درخت بادام، با ایجاد کپک‌های سفید شکل باعث کاهش فتوسنتز و مکش شیره برگ‌ها می‌شود. شته به دلیل فراری بودن از نور مستقیم، حشره‌ای ساکن در سایه بوده و معمولاً با جایگیری پشت برگ درخت و تغذیه از شیره آوند باعث چسبناکی برگ، شاخه و تنه درخت می‌شود. حشره‌ای زمستان گذران است که در قالب تخم حشره با قرار گرفتن روی علف‌ های هرز یا بقایای درخت، با آغاز فصل بهار شروع به فعالیت و مهاجرت کرده و مهمان درخت می‌شود.

چنانچه رصد باغ بادام از بابت وجود شته به درستی انجام شود قبل از پیچ ‌خوردگی با سم مالاتیون قابل کنترل است. اما اگر برگ‌ها در اثر غفلت و کوتاهی در سمپاشی به موقع دچار آسیب و پیچ خوردگی شوند می‌توان با سم‌های سیستماتیک مانند: افوریا، ی پراید، کنفیدور و سم تدخینی پریمور با آن مقابله کرد. سم دیازینون به دلیل پیچیدگی و لوله‌ای شدن برگ و پنهان شدن شته در زیر آن اثر قابل ملاحظه‌ای ندارد.  برخلاف باور غلط عموم باغداران مکانیزم مطلوبی در مواجهه با این آفت ندارد.

دلایل اصلی آلودگی درخت بادام به شته بادام

شته از جمله آفات خسارت زایی است که به شکل تهاجمی و گروهی درختان ضعیف بادام که از ارقام مقاوم نیست.  به دلیل تغذیه نامناسب قوا و بنیه کافی را نداشته و دچار ضعف می‌شود را مورد حمله قرار داده و از آن تغذیه می‌کند. قطعاً عدم رسیدگی و تغذیه مناسب درخت، استفاده بیش از حد از کودهای ازت و فقیر شدن عناصر تغذیه‌ای باعث آبکی شدن بافت گیاه و برگ‌شده و با از بین رفتن ضخامت کوتیکول برگ این درخت مستعد و میزبان شته خواهد شد،

این شته‌ها به سهولت می‌توانند با قدرت مکش بالا در وهله اول سبزینه گیاه را مورد حمله قرار داده، کیفیت و سطح فتوسنتز درخت پایین آمده و در نهایت به خشک شدن، تغییر شکل و حتی از بین رفتن برگ ختم می‌شود، در وهله دوم با پایین آمدن تناژ و کیفیت محصول میزان باردهی و سود نهایی باغدار بسیار تقلیل‌یافته و باغ بادام جنبه اقتصادی خود را از دست می‌دهد.

علایم آلودگی درخت بادام به شته

از آنجایی که آفت شته معمولاً به صورت دسته‌ای و گروهی درخت بادام را مورد تهاجم قرار می‌دهد و  خسارت وارد‌شده با ریزش میوه بسیار سهمگین خواهد بود لذا رصد مرتب پشت برگ درخت و نوک شاخه‌های جوان می‌تواند سطح آگاهی و آمادگی باغدار را از این عامل خسارت زا افزایش دهد. زیرا درگیر شدن درخت بادام به آفت شته این درخت را مستعد و میزبان عوامل باکتریایی و بیماری‌زا می‌کند که در نهایت به نابودی درخت می‌انجامد.

  • استفاده از کارت‌های چسبنده زرد در مجاورت درخت بادام می‌تواند باغدار را از وجود این آفت مطلع کرده و از مقدار آلودگی و جمعیت شته بکاهد.
  • از جمله دشمنان و کنترل گرهای طبیعی شته، کفشدوزک‌ها هستند که با تغذیه از این آفت کمک شایانی به کنترل و کاهش جمعیت آن می‌کنند. پس در صورت مشاهده جمعیت کفشدوزک‌ها بر روی تنه و شاخه‌های درخت بادام می‌توان از درگیر شدن درخت  به شته مطلع شد.
  • یکی دیگر از عواملی که می‌تواند نشان دهنده میزبانی درخت بادام از شته باشد وجود مورچه‌هاست. زیرا مورچه‌ها همزیستی نزدیکی با شته‌ها دارند. به دلیل شیره دوست بودن مورچه این حشره جذب درخت بیمار‌شده و از شیره آن تغذیه می‌کند. همچنین باعث انتقال و جابجایی شته می‌شود. در صورت مشاهده رفت و آمد مورچه روی تنه درخت بادام باید نسبت به درگیر شدن درخت هوشیار باشید.
  • از دیگر نشانه‌های ابتلا، پیچیدگی و لوله‌ای شدن برگ‌ها است.

 سموم کارساز برای نابودی شته درخت بادام

سمپاشی با استفاده از سموم مختلف و قوی در راستای کنترل و دفع انواع بیماری‌ها و آفت‌ها همچون شته از جمله اقداماتی است که در کوتاه مدت بسیار جوابگو بوده، ولی استفاده مداوم و بدون نظر گیاه پزشک بر اساس نوع آفت و جمعیت تهاجمی آن در نهایت می‌تواند علاوه بر از بین بردن تمامی حشرات روی درخت از جمله دشمنان طبیعی، باعث طغیان تهاجمی این آفت و افزایش مقاومت آن‌شده و نسبت به این اقدامات ایمن کند.

1.سم افوریا

 سم افوریا با دوره کارنس ۳ روزه یکی از موثرترین سموم جهت سمپاشی درخت بادام در مواجهه با آفت شته است. این سم کاملاً سیستمیک بوده و از آنجایی که شته زیر برگ پنهان می‌شود این سم با قدرت بالا بدون نیاز به سمپاشی پشت یا لابلای برگ و شاخه‌ها می‌تواند با فشار مطلوب و اسپری آن روی قسمت‌های مختلف به صورت مستقیم، تمامی سم موجود در  شیره گیاه و آوند به گیاه منتقل‌شده و هر قسمت که شته از آن تغذیه کند به دلیل وجود سم،  مسمومیت و نابودی شته اتفاق می‌افتد.

2.سم مالاتیون

یکی از موثرترین سموم جهت مبارزه با شته که درخت بادام سم مالاتیون است. یک سم غیر سیستمیک با اثر تنفسی، گوارشی و تماسی است. برای از بین بردن شته، شپشک‌ها و کنه بسیار جوابگو است. سم مالاتیون ۶۰ درصد از جمله سمومی است که اگر پس از ریزش گلبرگ‌های درخت بادام به موقع و در بازه زمانی حیاتی استفاده شود از کاهش ضخامت کولیتول برگ جلوگیری کرده و از پیچیدگی و لوله شدن آن نیز پیشگیری می‌کند.

3.سم موسپیلان (استامی پراید)

سم استامی پراید از جمله سموم قوی پودری است . دارای اثرات تماسی، گوارشی بوده و با نفوذ به شیره گیاه در مواجهه با آفات مکنده همچون شته‌ها، شپشک‌ها، زنجره‌ها، لاروها و پسیل‌ها موثر است. این سم دوره کارنس ۲۵ روزه دارد. در شرایط مطلوب دما و رعایت اصول تغذیه گیاه می‌تواند سلامت نهال و میوه آن را از لحاظ وجود شته‌ها تضمین کند.

4.سم ایمیداکلوپراید (کنفیدور)

سم ایمیداکلوپراید یا همان کنفیدور از سموم تماسی گوارشی است. سیستمیک با دوره کارنس ۲۱ روز بوده و در مصرفی آن به صورت نیم کیلو در هزار لیتر می‌تواند در مواجهه با آفات برگ‌خوار همچون شته‌ها بسیار موثر باشد.  توانایی اثرگذاری روی طیف وسیعی از حشرات را داشته باشد. مقدار و نحوه مصرف آن زیر نظر گیاه پزشک با توجه به پراکندگی و جمعیت آفات و شته‌ها باید تنظیم گردد.

5.سم تدخینی پریمور

از جمله سموم دفع آفت شته سم پریمور است که دارای خاصیت تماسی بوده که به شکل تدخین یا متصاعد کردن گازهای سم باعث نابودی شته می‌شود. حشرات مکنده بعد از تماس با گازهای این سم توانایی لازم را در مهار آنزیم کولین آستراز نداشته و از بین می‌روند. این سم معمولاً به شکل جذب از ریشه بوده و ریشه آن سم را در بافت‌های درخت انتقال داده و  با تغذیه شته‌ها از بافت‌های درخت بادام مسمومیت آنها اتفاق می‌افتد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد علایم ابتلای درخت بادام به آفت شته، روش‌های مقابله با آن، انواع سموم و موارد موثر در مقاومت حداکثری درخت بادام همچون تغذیه و کوددهی، تنش‌های آبی، رقم مناسب نهال و خرید نهال سالم معرفی شود. جهت خرید نهال، انتخاب نهالستان معتبر و مجهز مانند مجموعه سالم نهال با چندین دهه فعالیت موفق در حوزه پرورش و فروش نهال بادام  در ارقام مختلف و مقاوم موجب محصول دهی باغ شما با کیفیت و تناژ بالا خواهد شد و در نهایت با ارتقای جنبه اقتصادی باغ بادام، میزان سوددهی بی‌نظیری را تجربه  خواهید کرد.

فروشگاه آنلاین نهال سالم نهال

برای  خرید نهال در ابتدا می بایست به سایت سالم نهال مراجعه کنید.  در قدم دوم باید از کارشناسان ما در این زمینه مشورت بخواهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید انواع نهال و مشاوره خرید نهال به شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت. سالم نهال ارائه دهنده انواع نهال به سراسر کشور می باشد.

در این مجموعه نهالستان، نهال‌های مختلف انواع میوه برای فروش وجود دارد که شما ‌می‌توانید برای خرید آن‌‎ها اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، می‌توانید با روابط عمومی این مجموعه نهالستان ارتباط برقرار کنید. به صورت تلفنی، اطلاعات مورد نیاز را در مورد خرید و قیمت نهال به دست آورید.

انواع نهال میوه شناسنامه دار

ارتباط با سالم نهال

  • دفتر مرکزی و گلخانه :آذربایجان غربی- شهرستان میاندوآب – کوی رابری بلوار دانشگاه باکری نرسیده به ایستگاه تحقیقات کشاورزی نهالستان سالم نهال
  • آدرس نهالستان شعبه یک :  آذربایجان غربی – شهرستان میاندوآب – کوی تقی آباد شعبه دوم کوی شلوند پشت نیروگاه
  • تلفن همراه : 09144809396
  • صفحه اینستاگرام سالم نهال
  • کانال تلگرام سالم نهال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *