مقالات نهال, نهال

عوامل تاثیرگذار در میزان یخ زدگی درخت

عوامل تاثیرگذار در میزان یخ زدگی درخت

معرفی عوامل تاثیرگذار در میزان یخ زدگی درخت

در این مقاله از وب سایت فروش نهال سالم نهال قصد داریم به شما عوامل تاثیرگذار در میزان یخ زدگی درخت ? را به طور کامل توضیح دهیم. همانطور که قبلا توضیح داده شد، همه ی گیاهان دمای صفر بیولوژیکی دارند که اگر دمای هوا از آن پایین تر برود باعث انجماد و مرگ گیاه خواهد شد. سرعت یخ زدن، نوع بلورهای یخ، قابلیت سرد شدن سریع و میزان نفوذ سرما در سلول ها از عوامل تاثیرگذار در میزان خسارت به درخت هستد.

عوال اصلی یخ‌زدگی درخت

مدت سرما 

تحمل سرمایی جوانه های درخت در حالت تورم تا 5- درجه ی سانتیگراد و درحالت باز شده تا 4.5- درجه ی سانتیگراد.  درحالت شکوفه ی کامل تا 3.5- درجه ی سانتیگراد و در حالت میوه ی سبز تا 1- درجه ی سانتیگراد به مدت نیم ساعت است. اگر مدت سرما از این مقدار بیشتر باشد، درخت دچار آسیب خواهد شد.

پوشش خاک در میزان یخ زدگی درخت

زمین هایی که پوشش سبز و چمن دارند، معمولا سردتر از زمین های عریان اند.

  • زمین‌های گود با پوشش گیاهی با میانگین دمای 6- درجه ی سانتیگراد
  • زمین های مسطح با پوشش گیاهی با میانگین دمای 0.2 درجه ی سانتیگراد
  • زمین‌بدون پوشش گیاهی با میانگین دمای 4 درجه ی سانتیگراد

موقعیت جوانه های گل روی درخت در میزان یخ زدگی درخت

هوای سرد در نزدیکی سطح زمین قرار میگیرد، بنابراین هرچه جوانه های گل به زمین نزدیک تر باشند، در معرض هوای سرد بیشتری قرار میگیرند.

وضعیت فیزیولوژیکی درختان

وضعیت فیزیولوژیکی درختان یعنی تجربه ی سرمایی درخت و دوره ی آن. به این معنی که در درختانی که در یک دوره ی سرد و خشک طولانی همراه با باد قرار گرفته اند، روند تکامل گل در آنها کندتر است و از این رو در مقابل سرمای بهاره مقاوم ترند. درحالیکه در درختانی که در محیط گرم و مرطوب رشد کرده اند؛ روند تکامل گل در آنها سریعتر و درنتیجه در مقابل سرمای بهاه مقاومت چندانی ندارند.

تاثیر نوع رقم در میزان یخ زدگی درخت

نوع رقم و تحمل سرمایی آن بسیار در میزان یخبندان تاثیرگذار است. درختان اغلب در برابر سرما مقاومت بسیار خوبی از خود نشان میدهند اما برخی از ارقام از مقاومت بیشتری برخوردارند. ارقام ایتالیایی و رقم فرانیس، رقم مامایی، رقم علی اکبر ربیع مقاومت بیشتری در برابر سرمای بهاره از خود نشان میدهند.

فروشگاه آنلاین نهال سالم نهال

نهالستان سالم نهال  دارای بیش از نیم قرن تجربه در زمینه ی پرورش و فروش نهال  است. نهالستان سالم نهال بزرگ ترین نهالستان در شمال غرب ایران است. این نهالستان قادر است انواع ارقام نهال را در هر مقیاسی برای مشتری فراهم کند.  اگر قصد خرید نهال یا کسب اطلاع از قیمت نهال  را دارید حتما با مشاوران ما در نهالستان سالم تماس بگیرید تا از مشاوره های رایگان ما بهره مند شوید.

  • دفتر مرکزی و گلخانه :آذربایجان غربی- شهرستان میاندوآب – کوی رابری بلوار دانشگاه باکری نرسیده به ایستگاه تحقیقات کشاورزی نهالستان سالم نهال
  • آدرس نهالستان شعبه یک :  آذربایجان غربی – شهرستان میاندوآب – کوی تقی آباد شعبه دوم کوی شلوند پشت نیروگاه
  • تلفن همراه : 09144809396
  • صفحه اینستاگرام سالم نهال
  • کانال تلگرام سالم نهال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *