مقالات نهال, مقالات نهال پسته

بهترین انواع کود شیمیایی برای پسته

معرفی کود شیمیایی برای پسته (The best types of chemical fertilizers for pistachios)

بهترین انواع کود شیمیایی برای پسته (The best types of chemical fertilizers for pistachios)

در این مقاله از سایت سالم نهال به معرفی کود شیمیایی برای پسته (The best types of chemical fertilizers for pistachios) خواهیم پرداخت. همان‌طور که گفته شد و می‌دانید برای رسیدن به محصول مرغوب و باکیفیت مراحل زیادی را باید پشت سر بگذارید. درختان پسته نیاز به توجه و مراقبت دارند تا بار خوبی به کشاورز بدهند. کود دهی مناسب و اصولی یکی از فرآیندهای پراهمیت در پرورش درختان پسته است زیرا تغذیه درختان پسته بسیار مهم خواهد بود. در ادامه عناصر موردنیاز درختان پسته و انواع کودهای شیمیایی برای تأمین این عناصر را نام‌برده و علائم کمبود هرکدام از آن‌ها را بررسی کرده‌ایم.

خرید ارقام نهال پسته

عنصر فسفر موردنیاز درختان پسته

اگر گیاه کمبود فسفر داشته باشد، برگ‌های روی شاخه‌ها ارغوانی می‌شوند و برگ‌ها به‌تدریج می‌ریزند. ساقه‌ها باریک شده و فاصله بین گره‌ها بیشتر می‌شود. درختان برهنه و رشد محدود ریشه از دیگر علائم کمبود فسفر است. راه‌های رفع کمبود فسفر شامل استفاده از کود دامی پوسیده، کود مرغی و همچنین کودهای شیمیایی فسفاته است.

روش درست مصرف کودهای فسفره در منطقه توسعه ریشه و نزدیک ریشه برای کارایی بهتر آن بسیار اهمیت دارد. از کودهای فسفاته قابل‌استفاده در باغات پسته می‌توان به سوپر فسفات ساده، فسفات آمونیوم و کود اوره فسفات اشاره کرد.

عنصر نیتروژن موردنیاز درختان پسته

علائم کمبود نیتروژن در اوایل فصل رشد به‌گونه‌ای است که برگ‌های پایین درخت کم‌رنگ‌تر و کوچک‌تر می‌شوند و کاهش سطح برگ و کاهش رشد شاخه‌ها و تاج‌های درخت را به همراه دارد. در پاییز برگ‌های پیر زودتر از حد معمول می‌ریزند. کمبود نیتروژن در ابتدای فصل باعث زرد شدن برگ‌ها روی شاخه‌ها، کاهش رشد، کوچک شدن برگ‌ها و باریک شدن شاخه‌های تازه روییده می‌شود.

کود حیوانی و مرغی حاوی مقداری نیتروژن است و استفاده از آن‌ها می‌تواند بخشی از نیاز درختان به نیتروژن را برطرف کند. با توجه به نیاز زیاد درختان پسته به نیتروژن به‌ویژه در سال تولیدی، استفاده از کودهای شیمیایی ازته توصیه می‌شود. از کودهای ازته قابل‌استفاده می‌توان به کود اوره، نیترات آمونیوم و سولفات آمونیوم اشاره کرد.

عنصر پتاسیم موردنیاز درختان پسته

در صورت عدم وجود این عنصر در گیاه برگ‌ها کم‌رنگ و حاشیه آن‌ها به سمت بالا پیچ‌خورده و قسمت پایین به رنگ قهوه‌ای، خاکستری یا مسی درمی‌آید. علائم کمبود پتاسیم با شروع جوانه زدن میوه ظاهر می‌شوند و افزایش می‌یابند. برای رفع کمبود پتاسیم در درختان پسته از کود سولفات پتاسیم می‌توان کمک گرفت.

درختان پسته به عنصر پتاسیم هم‌اندازه ازت و حتی کمی بیشتر نیاز خواهند داشت. کودهای نیترات پتاسیم و کلرور پتاسیم از دیگر کودهای پتاسه هستند که معمولاً از آن‌ها استفاده می‌شود. نیترات پتاسیم علاوه بر تأمین نیاز ازت، مانع جذب کلر شده و جذب پتاسیم را افزایش می‌دهد.

عناصر کم‌مصرف موردنیاز درختان پسته

از بین عناصر کم‌مصرف، عناصر بور، منگنز، آهن، مولیبدن و مس از اهمیت بیشتری برخوردارند. کمبود هرکدام از این عناصر تولید محصولات باکیفیت را کاهش می‌دهد. برای رفع کمبود عناصر میکرو کودهای شیمیایی زیادی وجود دارند. ازجمله این کودهای شیمیایی می‌توان به سولفات آهن، سولفات منگنز، سولفات مس، کود آکامکس مینرال پلاس، کود فروت ست و … اشاره کرد.

عنصر گوگرد موردنیاز درختان پسته

کمبود گوگرد علائمی مشابه علائم کمبود نیتروژن دارد. زردی برگ‌های جوان و قسمت‌های انتهایی گیاهان نشانه کمبود گوگرد است. کمبود گوگرد می‌تواند کاهش رشد گیاه و نازک شدن شاخه‌ها و پیچیدگی برگ‌ها را به همراه داشته باشد. استفاده از کودهای گوگرد علاوه بر افزایش عملکرد، بهبود کیفیت را نیز فراهم می‌کند. طبق توصیه کارشناسان مقدار ۱ الی ۲ کیلوگرم گوگرد به ازای هر درخت بارور با روش چال کود یا نواری به‌صورت دو سال یک‌بار توصیه می‌شود.

عنصر روی موردنیاز درختان پسته

علائم کمبود در اوایل فصل رشد ظاهر می‌شود، به‌خصوص اگر کمبود شدید باشد. اولین اثر این کمبود تأخیر در باز شدن جوانه‌های رویشی و زایشی درخت است که ممکن است تا یک ماه به تأخیر بیفتد. در صورت کمبود شدید روی، خشک شدن شاخه‌ها نیز اتفاق می‌افتد. محلول‌پاشی با سولفات روی قبل از سبز شدن درخت و محلول پاشی با کودهای محلول با میزان روی بالا برای تأمین عنصر روی توصیه می‌شود.

کود سه بیست برای درخت پسته

یکی از بهترین و مغذی‌ترین کودهای شیمیایی کود سه بیست است. این کود فوق‌العاده به علت دارا بودن 20 درصد نیتروژن، 20 درصد فسفر و 20 درصد پتاسیم که 3 عنصر ماکرو نامیده می‌شوند به کود سه بیست شهرت یافته است.

علاوه بر این عناصر، حاوی عناصر میکرو دیگر مانند آهن، منیزیم، روی، بور و مولیبدن نیز می‌باشد. به همین دلیل یک کود کامل محسوب می‌شود که می‌تواند همه نیازهای گیاه را برطرف کند. این کود تأثیر بسزایی در افزایش رشد ریشه، ساقه و برگ گیاه دارد. مصرف کود سه بیست می‌تواند حجم ریشه درختان پسته را افزایش دهد و از خشک شدن آن‌ها جلوگیری کند.

میزان باردهی درختان را می‌توان با کمک این کود افزایش داد. همچنین این کود مغذی می‌تواند با تمام آفات، بیماری‌ها، حشرات و باکتری‌های مضر مقابله کرده و حتی رشد علف‌های هرز را نیز متوقف کند. از کود سه بیست می‌توان بعد از تبدیل گل‌های درخت به میوه به مقدار 2 کیلوگرم کود در  1000 لیتر آب استفاده کرد و به ازای هر درخت پسته 80 الی 120 گرم کود سه بیست قابل‌استفاده است.

فروشگاه آنلاین نهال سالم نهال

برای  خرید نهال در ابتدا می بایست به سایت سالم نهال مراجعه کنید. پس از اطلاع از  قیمت و خرید نهال پسته با شماره تماس های درج شده در وب سایت برای این کار اقدام کنید. در قدم دوم باید از کارشناسان ما در این زمینه مشورت بخواهید. ما برای این که شما بهتر بتوانید نهال میوه مورد نظرتان را انتخاب کنید، در هر مقاله اشاره ای به خواص میوه آن نهال هم خواهیم داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید انواع نهال و مشاوره خرید نهال پسته و معرفی کود شیمیایی برای پسته از جمله به شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ، کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت. سالم نهال ارائه دهنده انواع نهال به سراسر کشور می باشد.

در این مجموعه نهالستان، نهال‌های مختلف انواع میوه برای فروش وجود دارد که شما ‌می‌توانید برای خرید آن‌‎ها اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، می‌توانید با روابط عمومی این مجموعه نهالستان ارتباط برقرار کنید و به صورت تلفنی، اطلاعات مورد نیاز را در مورد خرید و قیمت نهال به دست آورید.

انواع نهال میوه شناسنامه دار

ارتباط با سالم نهال

  • دفتر مرکزی و گلخانه :آذربایجان غربی- شهرستان میاندوآب – کوی رابری بلوار دانشگاه باکری نرسیده به ایستگاه تحقیقات کشاورزی نهالستان سالم نهال
  • آدرس نهالستان شعبه یک :  آذربایجان غربی – شهرستان میاندوآب – کوی تقی آباد شعبه دوم کوی شلوند پشت نیروگاه
  • تلفن همراه : 09144809396
  • صفحه اینستاگرام سالم نهال
  • کانال تلگرام سالم نهال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *