آفات, مقالات نهال

بیماری میوه سبز (گرینینگ) چیست ؟

بیماری میوه سبز (گرینینگ)

بیماری میوه سبز (گرینینگ)

آشنایی با بیماری میوه سبز (گرینینگ) و روش های درمان آن از نیاز های اساسی در باغداری های امروزی می باشد. با سالم نهال در ارتباط باشید.

معرفی بیماری میوه سبز

بیماری میوه سبز یا گرینینگ یکی از بیماری های شناخته‌شده در بین مرکبات است که آن را مهم ترین بیماری می دانند زیرا خسارت بسیار شدیدی به باغات وارد کرده به طوری که در مواردی جبران ناپذیر است. بیماری میوه سبز توسط ارقام آلوده و پایه پیوند های وارداتی بر ایران وارد شد و برخی استان ها را به شدت درگیرد کرد و خسارت هایی نیز به بار آورد. برخی شهرها از جمله هرمزگان،استان فارس و کرمان بیشترین تاثیر را از این بیماری داشتند.

عامل اصلی ایجاد شدن بیماری

عامل اصلی بیماری میوه سبز نوعی باکتری است،که آن را غیر قابل کشت می دانند و منحصر به آوند های آبکش گیاه می باشد. این نوع بیماری به شدت قابل انتقال است و از درختان آلوده به درختان سالم وارد می شود و همانطور که اشاره شد عامل بیماری همان پایه پیوند های آلوده است. جالب است بدانید حشره آلوده زمانی که یکبار از درختان آلوده به بیماری میوه سبز تغذیه کند تا پایان عمر خود آلوده باقی می ماند و قابلیت انتقال بیماری را دارد.

از بین تمام ارقام درختان مرکبات میزبان های واقعی بیماری میوه سبز می باشند از بین مرکبات نیز نارنگی و پرتقال بیشترین حساسیت را دارند و در مقابل نارنج،لیموترش و گریپ فروت مقاومت بالا تری در مقابل این بیماری دارند.

علائم و میزان خسارت بیماری میوه سبز :

علائم بیماری میوه سبز مانند بلایت و تریستزا تقریبا مشابه می باشد اما زمانی که چندین شاخه برگ های زردی داشته باشند نشان دهنده این است که بیماری تازه فعالیت خود را شروع کرده است و باید خیلی سریع نسبت به مهار کردن آن اقدام کرد.

 • به طور کلی می توان گفت برگ های زرد به طوری که با رنگ سبز بدون هیچ مرز مشخصی ترکیب‌شده باشد ظاهری ترین علامت بیماری میوه سبز می باشد.
 • جالب است بدانید میوه های مرکبات که بیشتر درگیر بیماری میوه سبز هستند به دلیل کمبود روی رنگ زرد در دو طرف برگ حالت قرینه ندارد. برگ ها در زمان مبتلا به این بیماری کوچک‌شده و ضخیم تر می شوند.
 • سرشاخه ها نیز به رنگ زرد تغییر رنگ می دهند و در این زمان برگ ها دچار ریزش زود هنگام می شوند و شکوفه ها نیز خارج از فصل شروع به رشد می کنند.
 • بیماری میوه سبز حتی میوه ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و باعث بدمزگی یا در مواردی عدم کیفیت و رشد مناسب آنها خواهد شد،بیماری میوه سبز زمانی که شکوفه ها را مورد حمله قرار می دهد باعث عقیم شدن بذر های داخل میوه می شود  که همه اینها در نهایت  به شدت به باغدار خسارت وارد می کند.
 • زمانی شاخه ها دچار خشکی شدید می شوند که بیماری میوه سبز به شدت گسترش پیدا کرده و درخت را به طور کامل آلوده نموده است. تمام این علائم در نهایت موجب زوال  تدریجی درخت خواهد شد. یعنی ابتدا با خشک شدن و تغییر رنگ برگ ها آغاز می شود. سپس سرشاخه ها آلوده به بیماری میشوند. برگ ها نیز به طور کامل ریخته و درخت‌آلوده نیز به دلیل ضعف شدید دچار زوال خواهد شد.

روش های کنترل بیماری میوه سبز :

اما روش های مختلفی وجود دارد که به واسطه آن بیماری میوه سبز را بتوان کنترل کرد. اما همیشه راحت ترین راه مقابله اقدام به موقع است یعنی زمانی که بیماری هنوز کامل به نهال آسیب وارد نکرده و در مراحل ابتدایی رشد می باشد.

 روش های کنترل بیماری میوه سبز:

 1. آزمایش و ردیابی مکرر باغات : این روش برای زمانی است که شما باغ بسیار وسیعی دارید و باید مراقب سلامت نهال های خود باشید. باید مرتب هر چند وقت یکبار باغ را به منظور جلوگیری از خسارت و وجود بیماری ردیابی نمود.
 2. ریشه کن‌کردن درختان‌آلوده: ردیابی درختان‌آلوده و مبتلا به بیماری میوه سبز و ریشه‌کن‌کردن درختان‌آلوده، تنها راه از بین‌بردن کامل بیماری می باشد. یعنی زمانی که بیماری تمام قسمت های درخت را درگیر کرده است زمان ریشه‌کن‌کردن آن می باشد.
 3. مبارزه شیمیایی: این روش در درمان بیماری میوه سبز برای زمانی است که روش های دیگر موثر واقع نشود و درخت نیاز به سمپاشی داشته باشد که باید نسبت به انجام آن اقدام کرد. در این روش اما باید به تمام نکات مهم و ضروری توجه ویژه داشت تا سم تاثیر مثبت خود را بر بیماری داشته باشد. حتما باید از سموم مخصوص بیماری میوه سبز استفاده کرد. فروشگاه های معتبر را برای خرید سموم انتخاب و اگر نیاز به ترکیب چندین سم با هم است باید از کارشناسان مخصوص در این زمینه کمک خواست.
 4. 3.استفاده از نهال های سالم: این برای زمانی است که شما قصد احداث باغ دارید که باید رقمی را برای کاشت انتخاب کنید که مقاوم ترین رقم در برابر بیماری ها و آفات می باشد. همچنین از سلامت کامل نیز برخوردار است چون در بیشتر موارد  بیماری از طریق خرید نهال‌آلوده به باغ منتقل می شود. در این بخش انتخاب نهالستانی معتبر نقش مهم و حیاتی دارد،زیرا نهالستان باید سلامت نهال شما را تضمین کند.
فروشگاه آنلاین نهال سالم نهال

برای  خرید نهال در ابتدا می بایست به سایت سالم نهال مراجعه کنید.  در قدم دوم باید از کارشناسان ما در این زمینه مشورت بخواهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید انواع نهال و مشاوره خرید نهال به شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت. سالم نهال ارائه دهنده انواع نهال به سراسر کشور می باشد.

در این مجموعه نهالستان، نهال‌های مختلف انواع میوه برای فروش وجود دارد که شما ‌می‌توانید برای خرید آن‌‎ها اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، می‌توانید با روابط عمومی این مجموعه نهالستان ارتباط برقرار کنید. به صورت تلفنی، اطلاعات مورد نیاز را در مورد خرید و قیمت نهال به دست آورید.

انواع نهال میوه شناسنامه دار

ارتباط با سالم نهال

 • دفتر مرکزی و گلخانه :آذربایجان غربی- شهرستان میاندوآب – کوی رابری بلوار دانشگاه باکری نرسیده به ایستگاه تحقیقات کشاورزی نهالستان سالم نهال
 • آدرس نهالستان شعبه یک :  آذربایجان غربی – شهرستان میاندوآب – کوی تقی آباد شعبه دوم کوی شلوند پشت نیروگاه
 • تلفن همراه : 09144809396
 • صفحه اینستاگرام سالم نهال
 • کانال تلگرام سالم نهال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *