مقالات نهال

ضرورت آبیاری باغات مرکبات

ضرورت آبیاری باغات مرکبات

آبیاری باغات مرکبات

آشنایی با نحوه آبیاری باغات مرکبات، یکی از نیاز های اساسی در باغداری های امروزی می باشد. زیرا این شناخت از هدر رفت آب جلوگیری می کند. امروزه اما با توجه به توسعه کشاورزی روش های سنتی جای خود را به روش های صنعتی و مدرن داده اند و سیستم آبیاری مرکبات، نیز تغییر کرده است. یعنی آبیاری بهینه و اقتصادی‌تر‌شده‌است،یکی از روش های بسیار سودآور و اقتصادی در آبیاری باغات کشاورزی استفاده از روش آبیاری قطره ای می باشد که به رشد مطلوب درختان کمک می کند.

نوع سیستم آبیاری باغات مرکبات

 آبیاری نهال های مرکبات، بستگی به نوع ارقام و فاصله کاشت آنها دارد برخی ارقام نیاز به آب بیشتری دارند برخی اما در برابر کم آبی مقاومت از خود نشان می دهند. در چنین شرایطی نیاز به آبیاری و میزان آب بستگی به ارقام متنوع دارد. آبیاری باغات مرکبات، را می توان یکی از عوامل مهم به شمار آورد که در تولید محصولی با کیفیت  و بازدهی مطلوب تاثیر گذار است. اهمیت این مسئله موجب‌شده تا باغداران تصمیمات اساسی در این خصوص اتخاذ کنند و بهترین روش را برای  آبیاری باغات مرکبات انتخاب کنند تا به واسطه آن از هدر رفت آب نیز جلوگیری کنند.

مدیریت در آبیاری مرکبات، مسئله بسیار مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت زیرا بدون برنامه ريزي صحيح برای آبياری،باغ بيشتر در معرض كمبود مواد مغذي، اختلالات فيزيولوژي، آفات و بيماريها و تنش هاي خشكي  قرار مي گيرد.

میزان آب مورد نیاز درختان مرکبات

 • ▫️میزان آب مورد نیاز درختان مرکبات بستگی به نوع درخت، سن درخت، جنس خاک و فصل آبیاری دارد.
 • ▫️درختان لیمو و گریپ فروت معمولا نسبت به سایر مرکبات به آب بیشتری نیاز دارند. و نارنگی به آب کمتری نیاز دارد.
 • ▫️نهال مرکبات و درختان جوان ۳ سال اول به آب بیشتری نسبت به درختان بالغ نیاز دارند.
 • ▫️خاک های شنی که آب کمتری در خود نگه می دارند به آبیاری بیشتری نیاز دارند. در حالی که خاک های رسی رطوبت بیشتری را در خود نگه می دارند.همچنین درختانی که در خاک چمن کشت می شوند به آب بیشتری نسبت به درختانی که در زمین خالی کشت می شوند نیاز دارند.
 • ▫️درختان مرکبات در تمام طول رشد به غیر از دوره ی خواب به آب کافی نیاز دارند. که این میزان در پاییز و بهار کمتر و در تابستان با گرم شدن هوا بیشتر می شود.

آموزش آبیاری درختان مرکبات:

ابتدا مهم ترین مسئله توجه به میزان آب می باشد که اهمیت دارد،در مناطقی که کمبود بارندگی سالیانه وجود دارد صرفه جویی در مصرف آب نیز بیشتر احساس می شود و استفاده از روش های مناسب برای آبیاری درخت مرکبات، نیز بیشتر بیشتر مورد توجه قرار میگیرد. در مواردی نیز با در نظر گرفتن نیاز های اکولوژی هر درخت و متناسب با این نیاز باید نسبت به انتخاب روش های آبیاری باغات مرکبات، اقدام کرد که این اقدام موجب می شود نهال بازدهی و کیفیت مطلوب خود را داشته باشد.

برای آبیاری باغ های مرکبات، معمولا بهترین روش استفاده از روش های آبیاری قطره ای می باشد. با این روش هم از هدر رفت آب جلوگیری می شود و هم تمام درختان به طور یکسان سیراب می شوند. با این روش می توان گفت درختان دیگر دچار تنش کم آبی نخواهند شد. البته آبیاری کانالی و بارانی نیز برای مناطقی که بارندگی سالیانه ندارد اما امکانات،شرایط و منابع آبی کافی دارند مناسب می باشد،در این روش ها نازل های آب دقیقا در زیر تاج درختان مرکبات، قرار میگیرد و از طریق کانال های ایجاد‌شده آب به پای هر درخت هدایت می شود.

مرکبات به دلیل داشتن سیستم ریشه ای خاص نیازمند آبیاری با مقدار کم ولی مداوم و مستمر هستند که باید مورد توجه باغداران قرار گیرد،آبیاری مستمر با مقدار کم،نیز با آبیاری قطره ای میسر می باشد در واقع می توان گفت نیاز به آب در مرکبات را می شود با آبیاری قطره ای تامین نمود، این نوع آبیاری علاوه بر جلوگیری از هدر رفت آب ویژگیی مثبت دیگری هم دارد که موجب می شود از تنش های رطوبت جلوگیری شود. همچنین این روش باعث می شود مواد غذایی به خوبی جذب ریشه‌شده  و به تمام قسمت های درخت برسد.

نکات مهم در خصوص آبیاری باغات مرکبات:

مسئله آبیاری باغات مرکبات، مسئله بسیار مهمی می باشد که باید مورد توجه باغداران قرار گیرد.  اما صرفا انتخاب یک روش نمی تواند تاثیر گذار باشد بلکه انتخاب روش با رعایت نکات مهم در این خصوص به بازدهی مطلوب کمک می کند. نکات مهم در زمان آبیاری باغات مرکبات را باید به خوبی رعایت نمود برای نمونه به چند مورد از نکات مهم اشاره می کنیم:

 • در انتخاب روش قطره ای برای آبیاری مرکبات، ممکن است گیاه در طول روز مخصوصا اوج گرمای تابستان در یک روز به دو بار آبیاری نیاز داشته باشد.
 • سیراب شدن تمام قسمت های ریشه یک امر کاملا ضروری می باشد اگر در سیستم آبیاری تنها یک ناحیه محدود از ریشه سیراب می شود باید نسبت به اصلاح سیستم آبیاری اقدام نمود و با دقت عمل بیشتری ارزیابی کرد.
 • تعداد قطره چکان ها باید دقیقا متناسب با فاصله مکانی درختان در نظر گرفته‌شود تا از این طریق تمام قسمت ها به طور یکسان سیراب شوند.
 • پخش آب در سیستم آبیاری باغات مرکبات؛ باید مرتبا چک‌شده و اندازه‌گیری های لازم صورت گیرد و هر جا که نیاز است اصلاحاتی لحاظ شود.
فروشگاه آنلاین نهال سالم نهال

برای  خرید نهال در ابتدا می بایست به سایت سالم نهال مراجعه کنید.  در قدم دوم باید از کارشناسان ما در این زمینه مشورت بخواهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید انواع نهال و مشاوره خرید نهال به شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت. سالم نهال ارائه دهنده انواع نهال به سراسر کشور می باشد.

در این مجموعه نهالستان، نهال‌های مختلف انواع میوه برای فروش وجود دارد که شما ‌می‌توانید برای خرید آن‌‎ها اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، می‌توانید با روابط عمومی این مجموعه نهالستان ارتباط برقرار کنید. به صورت تلفنی، اطلاعات مورد نیاز را در مورد خرید و قیمت نهال به دست آورید.

انواع نهال میوه شناسنامه دار

ارتباط با سالم نهال

 • دفتر مرکزی و گلخانه :آذربایجان غربی- شهرستان میاندوآب – کوی رابری بلوار دانشگاه باکری نرسیده به ایستگاه تحقیقات کشاورزی نهالستان سالم نهال
 • آدرس نهالستان شعبه یک :  آذربایجان غربی – شهرستان میاندوآب – کوی تقی آباد شعبه دوم کوی شلوند پشت نیروگاه
 • تلفن همراه : 09144809396
 • صفحه اینستاگرام سالم نهال
 • کانال تلگرام سالم نهال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *