مقالات نهال, نهال گردو

فواید تبر زدن درخت گردو

فواید تبر زدن درخت گردو

در این مقاله با توجه به اهمیت برش و هرس منظم، به بررسی بهترین زمان تبر زدن درخت گردو پرداخته و عوامل مؤثر بر فواید تبر زدن درخت گردو بررسی می شود. به فرایندی که در طی آن، اندام‌های مختلف گیاه شامل: « ریشه، پوست، شاخه، برگ، گل یا میوه » با هدف افزایش رشد، کیفیت باروری، گلدهی و فرم دهی کامل یا جزئی طبق اصولی خاص بریده شود؛ هرس گفته می‌شود.

هدف از هرس درختان چیست؟

به طور کلی، طبق اصول فیزیولوژیکی، هرس درختان تاثیر مضاعفی بر میزان کیفیت و کمیت باروری آنان دارد. با هرس صحیح درختان، تغذیه درخت به صورت هر‌چه بهتر انجام می‌گیرد چرا که به واسطه هرس، بخش‌های فوقانی گیاه می‌توانند تا با تغذیه از قسمت‌های زیرین، تغذیه‌ای بهتر داشته باشند.

علاوه بر این، با هرس و تبر زدن درخت گردو، شیره گیاهی به بخش‌های مجاور می‌رسد و به همین منظور رشد سایر بخش‌ها نیز افزایش خواهد یافت. ضمناً، هرس مناسب درختان می‌تواند تاثیر به سزائی بر تبدیل جوانه‌های در معرض شیره خام به شاخه چوبی و جوانه‌های در معرض شیره پرورده به شاخه‌های میوه ساز داشته باشد.

تبر زدن به درخت گردو

تبر زدن یکی از روش ها برای هرس باردهی و فرم دهی به درخت می باشد که در آن محل به وجود آمدن شیره خام را برای کاهش آن نسبت به شیره پرورده برش می دهند تا درخت از حالت رویشی در بیاید. به این کار حجامت هم می گویند.

هرس باردهی در گیاهان برای تقویت اندام های بارور و تبدیل جوانه ها به گونه های زایشی انجام می شود. این هرس انواع مختلفی دارد که شامل:

 • هرس شاخه
 • هرس ریشه
 • هرس برگ
 • و هرس پوست که شامل دو نوع کت زنی و تبر زنی می باشد.

اهداف اصلی هرس درختان

هرس درختان با اهداف مختلفی انجام می‌گیرد که در این بخش به بررسی کلی آن خواهیم پرداخت. برخی از مهم‌ترین اهداف هرس و تبر زدن درخت گردو عبارتند از:

 • افزایش میزان رشد درخت
 • برقرار‌سازی تعادل میان رشد رویشی و زایشی درخت
 • افزایش کیفیت و کمیت باروری
 • تنظیم زمان گلدهی
 • افزایش زیبایی ظاهری درخت به واسطه فرم‌دهی و کوتاه کردن شاخه‌های اضافی
 • تسهیل عملیات باغبانی
 • افزایش استحکام درخت
 • جوان سازی و وادار کردن درخت به رویش شاخه‌های جدید ( با استفاده از پیشگیری از سال‌آوری )
 • ایجاد تعادل بین شاخه، برگ و ریشه درخت
 • حذف شاخه‌های بیمار، خشک و آفت‌زده
 • کاهش شیوع انواع بیماری به واسطه فراهم سازی شرایط ورود نور و هوا به تاج درخت و تمامی شاخه‌ها 

آموزش شیوه تبر زدن به درختان گردو

گردو از آن دسته از درختانی است که با تبر‌زدن آن می توان رشد رویشی آن را به رشد زایشی تبدیل کرد و عملکرد درخت گردو را افزایش داد. قبلا گفته‌شد که هرس به معنای حذف یکی از قسمت های گیاه است و انواع مختلفی دارد. تبر‌زدن نیز یکی از روش های هرس است که عموما در دسته هرس پوست قرار می گیرد.

فواید تبر زدن درخت گردو شامل بهبود عملکرد درخت و محصول آن و همچنین افزایش باردهی در سال آینده می شود. همانطور که گفته‌شد تبر زدن درخت گردو یکی از روش های هرس پوست است که در آن برش کج به وسیله تبر به درخت وارد می کنند که از قسمت پوست بگذرد و مقداری از چوب را نیز برش دهد. توجه داشته باشید که در زمان تبر زدن درخت گردو مقداری از شیره خام درخت بیرون می ریزد.

برای انجام عمل تبر زنی ابتدا باید محل دقیق برش را مشخص‌کرده و سپس اقدام به تبر زنی نمایید. همچنین محل تبر زنی در قسمت پایه ای درخت و روی تنه درخت است و تا حدودی به سطح زمین نزدیک می باشد.

پس از اینکه از زمان تبرزدن درخت گردو گذشت، درخت برای ترمیم زخم ممکن است رشد رویشی خود را کاهش دهد؛ در نتیجه در این زمان رشد زایشی و تولید میوه در آن افزایش می یابد.

فواید تبرزنی در این درختان

 1. شیره گیاه حاوی مواد غذایی و انرژی است که به طور طبیعی در قسمت‌های مختلف درختان و گیاهان وجود دارد. با هرس و تبرزدن، این شیره به قسمت‌های مجاور می‌رسد و تأثیرات متعددی دارد.
 2. یکی از فواید تبر‌زدن درخت گردو این است که شیره گیاه حاوی عناصر غذایی است که برای رشد و توسعه درختان ضروری هستند. با انتقال شیره به قسمت‌های مختلف، گیاه بیشترین استفاده را از این عناصر می‌برد و رشد بهتری خواهد داشت.
 3. شیره گیاه می‌تواند به عنوان یک عامل تحریک‌کننده برای رشد جوانه‌ها و شاخه‌ها عمل کند. همچنین این تحریک می‌تواند باعث افزایش تولید جوانه‌های جدید و بهبود رشد شاخه‌ها شود. این یکی دیگر از فواید تبر‌زدن درخت گردو می باشد.
 4. از دیگر فواید تبر‌زدن، توسعه شاخه‌های میوه‌دار و کاهش تعداد و حجم شاخه‌های چوبی است. از طرفی شیره گیاه که به این شاخه‌های میوه‌دار می‌رسد، رشد و توسعه آن ها را تشویق می‌کند.
 5. با انتقال شیره به قسمت‌های مختلف، ممکن است شکل و ساختار درخت بهبود یابد. این امر به شکل‌دهی بهتر و جلوگیری از رشد ناهمگن درخت کمک می‌کند.
 6. در آخر ترکیب هرس صحیح و انتقال شیره گیاه به نقاط مختلف می‌تواند به گیاهان کمک زیادی در رشد، توسعه و تولید محصولات کند. این کارها باید با توجه به نیازهای خاص هر درخت گردو و با رعایت اصول هرس و تبرزدن انجام شوند.

انتخاب زمان مناسب برای انجام عملیات تبرزنی

تبر‌زدن درخت گردو یکی از مراحل مهم در هرس و مدیریت است و امری حیاتی محسوب می شود. به طور کلی، پس از گذشت سرمای زمستان و کمی پیش از شروع فصل رشد و فعالیت‌های درخت گردو در بهار، بهترین زمان تبر‌زدن درخت گردو است.

در نتیجه مناسب ترین زمان، فصلی می باشد که درخت گردو هنوز در وضعیت استراحت نسبی قرار دارد. اما تازه شروع به رشد مجدد کرده‌است. در این زمان، تبر‌زدن می‌تواند به درخت کمک کند تا انرژی بهتری برای رشد و توسعه منابع جدید خود و افزایش جوانه های زایشی داشته‌باشد.

همچنین اطمینان حاصل کنید که قبل از تبر‌زدن، شاخه‌های مربوطه را به دقت انتخاب‌کرده و ابزارها را به خوبی تیز کرده‌باشید تا به بدنه درخت گردو صدمه نرسانید.

فروشگاه آنلاین نهال سالم نهال

برای  خرید نهال در ابتدا می بایست به سایت سالم نهال مراجعه کنید.  در قدم دوم باید از کارشناسان ما در این زمینه مشورت بخواهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید انواع نهال و مشاوره خرید نهال به شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت. سالم نهال ارائه دهنده انواع نهال به سراسر کشور می باشد.

در این مجموعه نهالستان، نهال‌های مختلف انواع میوه برای فروش وجود دارد که شما ‌می‌توانید برای خرید آن‌‎ها اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، می‌توانید با روابط عمومی این مجموعه نهالستان ارتباط برقرار کنید. به صورت تلفنی، اطلاعات مورد نیاز را در مورد خرید و قیمت نهال به دست آورید.

انواع نهال میوه شناسنامه دار

ارتباط با سالم نهال

 • دفتر مرکزی و گلخانه :آذربایجان غربی- شهرستان میاندوآب – کوی رابری بلوار دانشگاه باکری نرسیده به ایستگاه تحقیقات کشاورزی نهالستان سالم نهال
 • آدرس نهالستان شعبه یک :  آذربایجان غربی – شهرستان میاندوآب – کوی تقی آباد شعبه دوم کوی شلوند پشت نیروگاه
 • تلفن همراه : 09144809396
 • صفحه اینستاگرام سالم نهال
 • کانال تلگرام سالم نهال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *