مقالات نهال, نهال بادام

خصوصیات نهال بادام پیوندی

خصوصیات نهال بادام پیوندی

در این مقاله از وب سایت نهالستان آوا نهال به خصوصیات نهال بادام پیوندی خواهیم پرداخت. با سالم نهال همراه باشید. امروزه درخت بادام به صورت پیوندی و اصلاح‌شده تکثیر‌شده و پتانسیل بالایی در تولید میوه بادام دارد. راندمان تولید میوه در نژادهای اصلاح شده ارتفاع درخت بادام کوتاه است. این ارقام برای بلوغ رشدی فرصت بسیار کمی احتیاج دارند. به طوری که یک باغدار در عرض ۵ سال اول می‌تواند اولین بار اقتصادی خود را در بازار فروخته و اولین درآمد اقتصادی خود را تجربه کند.

خصوصیات بارز  نهال بادام پیوندی

تا دهه گذشته اکثر باغداران از روش بذر برای پرورش باغات بادام استفاده می کردند، زیرا این روش آسان و کم هزینه بود. اما در 50 سال اخیر و با راه اندازی نهالستان های معتبر و پرطرفدار، انواع نهال های بادام پیوندی و اصلاحی وارد بازار شدند. در حال حاضر در نهالستان های کشور نهال بادام به دو صورت بذری و پیوندی عرضه می شود. به گفته‌کارشناسان، اگرچه قیمت نهال های بادام پیوندی و اصلاحی بالا است. اما مزایای استفاده از آنها قابل توجه است، بنابراین قیمت آن یک مسئله جزئی محسوب می شود.

البته نهال های بادام جزء پرکاربردترین و سازگارترین درختان میوه در تمام دوران هستند، اما نهال های بادام اصلاحی و پیوندی چندین برابر سازگارتر از نهال های بذری هستند.به طوری که کشاورزان و پرورش دهندگان می توانند به راحتی نهال های بادام را در ارتفاعات 0 تا 3000 متری از سطح دریا پرورش دهند. درختان این نوع بادام به دلیل شرایط محیطی بالا توانستند مقاومت بالایی در برابر خشکی و شرایط خاکی آهکی از خود نشان دهند.

چرا درخت بادام پیوندی اصلاح‌شده باردهی بیشتری دارد؟

 افزایش تراکم کاشت درختان بادام و افزایش تولید بادام در هکتار

همانطور که در بالا اشاره کردیم بلوغ زودرس تنها یکی از بهترین خصوصیات این درختان محسوب می‌شود، از دیگر خصوصیات مثبت و چشمگیری که کشاورزان با آن آشنایی پیدا کرده اند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. توانایی ریشه زایی قوی
 2.  فرایند صحیح فتوسنتز
 3.  سمپاشی کارآمد
 4. برداشت آسان بدون تجهیزات
 5.  نیاز آبی کمتر
 6.  نیاز کود دهی کمتر
 7. احداث باغ بادام در سخت ترین شرایط ممکن

از دیگر دلایل مهمی که باعث شده تا مزرعه داران ایرانی به دنبال شناسایی درختان پیوندی و اصلاحی بادام باشند، میزان باروری این درختان در هکتار است. با توجه به اینکه ارتفاع درختان بادام کاهش پیدا‌کرده، فاصله‌ بین درختان در باغ باغ حرفه‌ای تنها ۴ متر از یکدیگر بوده و در هر هکتار حداقل  ۶۰۰ نهال بادام کاشته می‌شود.

اگر بخواهیم با یک زبان ساده‌تر توضیح دهیم، هدف مهندسین کشاورزی از تکثیر نهال بادام اصلاح شده و پیوندی بر پایه بادام تلخ، تولید نژاد بادامی است که در عین باروری، مقاومت بالایی در برابر ناملایمتی‌ها از خود نشان‌داده و باغدار صرفا با یک رسیدگی چند ساعته در روز و صرف هزینه‌ای خیلی کم بتواند سالیان طولانی به درآمد کلانی دست پیدا کند.

نیاز آبی درخت بادام اصلاح‌شده

البته درختان سنتی بادام نیاز آبی کمتری داشته، در واقع محبوبیت درخت بادام به خاطر همین ویژگی آنها است، کاشت دیمی درخت بادام تاثیر مستقیمی بر روی کاهش تناژ باروری و کیفیت آنها داشت، امروزه درختان بادام اصلاح‌شده به گونه ای تولید شده‌اند، کاشت آنها در هر ارتفاعی امکان پذیر بوده و از ارتفاع ۱۰۰ تا ۳۰۰۰ متر با کمترین ذخایر آبی قابل اجرا است.

میزان تحمل درختان پیوندی به خاطر پایه رویشی آنها تا ۷۰ الی۸۰ درصد افزایش پیدا‌کرده، یعنی کاشت دیمی این درختان تاثیر چندانی برای باروری درخت بادام ندارند، تنها موردی که به عنوان یک عامل بازدارنده، مانع از رشد اقتصادی و حرفه ای درخت بادام پیوندی و اصلاح‌شده می‌شود، مدیریت غیر اصولی و غیر استاندارد کشاورز است.

گرده افشانی و لقاح شکوفه درختان بادام

یکی از دلایل اصلی باروری درختان بادام گرده افشانی و لقاح شکوفه ها است، میزان خود سازگاری و خودباوری درختان بادام بسیار کم بوده به طوری که برای احداث باغ حرفه‌ای کشاورز باید از ارقام گرده افشان برای باغات خود انتخاب کند، رقم گرده افشان بادام نژاد دیگر آن است.

معمولاً برای نژاد بادام کاغذی توصیه‌شده از ارقام سنگی و برعکس برای بادام سنگی از نژاد کاغذی به عنوان گرده افشان استفاده کنند، همچنین به زمان دقیق شکوفه دهی دو نژاد توجه کافی داشته باشند تا هر دو رقم دیرگل و یا زود گل باشد، یعنی زمان گلدهی درخت بادام هدف با درخت بادام گرده افشان یکسان و هم زمان باشد.

کاهش هزینه احداث باغ بادام

در گذشته از روش سنتی و بذری برای تکثیر درخت بادام و احداث باغ آن استفاده می‌کردند. یک باور اشتباه در بین باغداران وجود دارد، روش سنتی هزینه کمتری دارد. اما جواب کاملا برعکس باور آنها بود. وقتی بذر بادام را در زمین می‌کاشتند تا اولین باروری اقتصادی آن حداقل ۱۴ تا ۱۵ سال زمان نیاز داشتند. یعنی زمین زراعی کشاورز ۱۵سال بدون درآمد ساکن باقی می‌ماند.

ولی باغات تجاری امروزه از سال پنجم و ششم باروری اقتصادی خود را شروع‌کرده با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید باغات سنتی ۹ سال باروری اقتصادی و درآمد کلان خود را از دست داده‌اند، از طرف دیگر کشا‌ورز نهال پیوندی بادام را با تضمین کیفیت و به همراه کارت گارانتی از نهالستان تهیه می‌کنند، یا این کار آنها دو سال فرصت دارند تا کیفیت نهال کاشته‌شده را مورد بررسی قرار دهند.

اما برای بررسی نهال بذری و سنتی یک باغدار باید ۱۰ تا ۱۲ سال منتظر بماند تا از مغز دار بودن آنها مطمئن شود، گاهی کشاورز بذری را کاشته و بعد از ۱۲ سال متوجه می‌شود که این درخت کاشته‌شده با منطقه سازگاری نداشته و باردهی اقتصادی نداسته یا به اصطلاح عامیانه پوک است، همین امر ۱۲ سال زمان و سرمایه یک کشاورز را تلف می‌کند.

خوشبختانه مهندسین کشاورزی و کارشناسان گیاه پزشکی در نهالستان‌های داخل کشور نژادهای گوناگون بادام کاغذی و بادامی سنگی را با روش اصلاح‌شده و بر پایه بادام تلخ تکثیر و در اختیار باغداران قرار می‌دهند. چون این درختان تولید داخلی بوده، خرید مستقیم و بدون واسطه هزینه مربوط به خرید نهال بادام را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

کلام آخر

با توجه به مطالب بیان‌شده کاملا مشخص است، امروزه احداث باغ بادام برای کشاورزان چندان سخت و غیر ممکن نیست. کشاورزان باید نهالستان معتبر و تولید کننده مانند سالم نهال را شناسایی کنند تا بتواند نهال بادام را با کارت گارانتی و کارت سلامت از این مراکز خریداری کنند. برای استعلام قیمت نهال بادام و خرید غیر حضوری و اینترنتی حتما به سایت نهالستان سالم نهال مراجعه‌کنید. با کارشناسان آنها در ارتباط باشید، کارشناس نهالستان جوابگوی تمامی سوالات شما هستند.

فروشگاه آنلاین نهال سالم نهال

برای  خرید نهال در ابتدا می بایست به سایت سالم نهال مراجعه کنید.  در قدم دوم باید از کارشناسان ما در این زمینه مشورت بخواهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید انواع نهال و مشاوره خرید نهال به شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت. سالم نهال ارائه دهنده انواع نهال به سراسر کشور می باشد.

در این مجموعه نهالستان، نهال‌های مختلف انواع میوه برای فروش وجود دارد که شما ‌می‌توانید برای خرید آن‌‎ها اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، می‌توانید با روابط عمومی این مجموعه نهالستان ارتباط برقرار کنید. به صورت تلفنی، اطلاعات مورد نیاز را در مورد خرید و قیمت نهال به دست آورید.

انواع نهال میوه شناسنامه دار

ارتباط با سالم نهال

 • دفتر مرکزی و گلخانه :آذربایجان غربی- شهرستان میاندوآب – کوی رابری بلوار دانشگاه باکری نرسیده به ایستگاه تحقیقات کشاورزی نهالستان سالم نهال
 • آدرس نهالستان شعبه یک :  آذربایجان غربی – شهرستان میاندوآب – کوی تقی آباد شعبه دوم کوی شلوند پشت نیروگاه
 • تلفن همراه : 09144809396
 • صفحه اینستاگرام سالم نهال
 • کانال تلگرام سالم نهال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *