مقالات نهال

گردو مقاوم به سرما

نهال گردو مقاوم به سرما، معجزه یخی برای مناطق سردسیر

سرما زمستان دلیلی برای کشت نکردن گردو نیست! تنوع ارقام گردو بسیار زیاد است و اگر بتوانید رقمی مناسب برای اقلیم های سردسیر را انتخاب کنید، می توانید یک باغ سرسبز و پر محصول در مناطق سردسیر و کوهستانی داشته باشید. انتخاب نهال گردو مقاوم به سرما باعث از بین رفتن گل های درخت گردو در زمستان نمی شود و سازگاری بالایی با اب و هوای یخبندان و سرد خواهد داشت. از این رو توصیه می کنیم با انواع گردوهای مناطق سردسیر آشنا شوید.

بهترین نهال گردو مقاوم به سرما کدامند؟

تنوع نهال های گردو بسیار زیاد است و  شما هم می توانید از بین ان ها با توجه به میزان سرمای منطقه، انتخاب کنید. برخی از بهترین انتخاب هایی که می توانید داشته باشید، عبارتند از:

گردو ژنوتیپ 7، پادشاهی در اقلیم های سردسیر

گردوهای ژنوتیپ 7 جزو ارقام مناسب مناطق سردسیر می باشد و می تواند تا ارتقاع 3000 متر از سطح دریا را تحمل کند. این رقم از گردو باردهی خوشه ای دارد و به همین خاطر گزینه تجاری است که می تواند شما را به سود دلخواهتان برساند. میوه گردو ژنوتیپ هم بسیار درشت بوده و طعم لذیذی هم دارد. پوست آن به صورت کاغذی بوده و در بازار هم بسیار پر فروش است.

گردو فرنور، درختی خوش پربار با میوه خوش طعم

اگر زمین شما تا ارتفاع 1500 تا 2200 متر از سطح دریا باشد، بی شک فرنور انتخاب ایده آلی برایتان خواهد بود. پوست میوه این رقم هم کاغذی است و به راحتی از میوه جدا می شود. مغز روشن و خوش طعمی هم دارد که خواص بسیار زیادی هم دارد. می توانید از گردو فرنور به عنوان رقم گرده افشان هم برای دیگر نهال های گردو می توانید استفاده کنید.

گردو چندلر، انتخابی ایده آل برای باغات کوهستانی

یکی از شناخته شده ترین و مشهور ترین رقم های گردو در جهان، گردو چندلر است که تحمل سرما تا ارتفاع 1500 متر از سطح دریا را دارد. این گردو محبوب، میوه ای درشت داشته و تناژ باردهی آن هم بسیار زیاد است. رشد شاخه های جانبی ان زیاد بوده و برای بارور شدن نیاز به هرس و ابیاری منظم خواهد داشت. این نهال به دلیل مقاومت بالایی که در برابر سرما دارد دچار سرمازدگی در فصل زمستان نمی شود و یک انتخاب هوشمندانه برای شما خواهد بود.

گردو کانادایی، پرچمدار نهال های مناطق سردسیر

گردو کانادایی، همانطور که از نام آن پیدا است اصالت کانادایی داشته و می توانید تا ارتفاع 2500 متر از سطح دریا آن را کشت کنید. این نهال سازگاری بالایی با اقلیم ها و شرایط جغرافیایی مختلف داشته و عملکرد بسیار عالی دارد. باردهی بالا، کیفیت خوب محصول، رشد سریع و… هم از دیگر مشخصات این نهال است. شکل میوه آن به صورت بیضی بوده و پوست خشبی و متصلی هم دارد. عمر اقتصادی این رقم به بالای 80 سال می رسد و جزو بهترین ارقام گردو مقاوم به سرما شناخته می شود.

در زمان انتخاب گردو مقاوم به سرما باید به چه نکاتی دقت کنیم؟

انتخاب گردو در مناطق سردسیری اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به یک سری مشخصات نهال و منطقه جغرافیایی توجه کنید. برخی از مهم ترین این نکات عبارتند از:

حداقل دمای زمستانی منطقه خود را بشناسید

مقاومت ارقام مختلف گردو به سرما متفاوت است. بنابراین، انتخاب رقمی که به طور خاص برای حداقل دمای زمستانی منطقه شما مقاوم باشد، حائز اهمیت است.

به نیاز سرمایی رقم گردو توجه کنید

برخی از ارقام گردو برای شکستن خواب زمستانی و تولید محصول به تعداد مشخصی ساعت سرمای زیر 7 درجه سانتیگراد نیاز دارند. اطمینان حاصل کنید که رقم انتخابی شما نیاز سرمایی کافی را در منطقه شما دریافت می کند.

تاریخ گلدهی را در نظر بگیرید

انتخاب رقمی که دیرتر گل می دهد می تواند به محافظت از گل ها در برابر سرمازدگی بهاره کمک کند.

هنگام انتخاب گردو مقاوم به سرما به عملکرد و کیفیت میوه توجه کنید

علاوه بر مقاومت به سرما، عوامل دیگری مانند عملکرد، اندازه میوه، کیفیت مغز و مقاومت به بیماری ها را نیز در نظر بگیرید.

از منابع معتبر خرید کنید

نهال گردو را از منابع معتبر و با سابقه خریداری کنید تا از سلامت و کیفیت آن مطمئن باشید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *