مقالات نهال, مقالات نهال پسته

بهترین کود برای درخت پسته

معرفی بهترین کود برای درخت پسته (The best fertilizer for pistachio tree)

معرفی بهترین کود برای درخت پسته (The best fertilizer for pistachio tree)

در این مقاله از وب سایت فروش نهال سالم نهال به معرفی بهترین کود برای درخت پسته (The best fertilizer for pistachio tree) خواهیم پرداخت. درخت پسته یکی از مهم‌ترین درختان میوه‌خشک تجاری ایران در ۵۰ سال اخیر بوده است. به دلیل ارزش اقتصادی و محبوبیت آن در بین مردم نیاز است که کشاورزان روش پرورش درست و اصولی این درختان را بدانند و آن‌ها را برای تولید محصولات بیشتر و باکیفیت‌تر به‌کارگیرند. درختان پسته مواد مغذی را از خاک دریافت می‌کنند. بنابراین در مصرف کودهای مناسب در مقادیر مناسب تردید نکنید.

خرید نهال پسته احمد آقایی

از بهترین گزینه ها برای خرید نهال پسته، ارقام پسته احمد آقایی می باشد. پسته احمد آقایی شهرت زیادی دارد. این درختان پسته در ارتفاعات حداکثر 1800 متر از سطح دریا رشد می‌کنند؛ در برابر خشکی، آفت ها و بیماری ها مقاوم هستند؛ و از همه مهمتر، در هر هکتار سالانه حدود 8 تن پسته مرغوب تولید می کنند. به ازای هر 30 نهال پسته احمد آقایی باید یک نهال گرده افشان بکارید.

بهترین کود حیوانی برای درخت پسته

کودهای حیوانی یکی از بهترین کودها برای درختان پسته به شمار می‌روند. کود گوسفندی و گاوی مورداستفاده برای کود دهی باید کاملاً پوسیده باشند. بهترین فصل کود دهی با کودهای حیوانی فصل خواب زمستانی درختان است. برخی از افراد کود حیوانی را روی سطح خاک ریخته و سپس با ماشین‌های شخم‌زن مخلوط می‌کنند.

این روش کود دهی هیچ تأثیری روی درختان ندارد. بهترین راه استفاده از کود حیوانی به‌صورت کانال کود است:

  1. ابتدا کانالی به عمق 40 تا 50 سانتی‌متر در امتداد ردیف درختان حفر کنید و کود را داخل چاله بریزید و با خاک چاله مخلوط کنید.
  2. سپس کانال را پر کنید. استفاده از کودهای حیوانی برای باغات پسته از دیرباز مرسوم بوده و هنوز هم مورداستفاده قرار می‌گیرد. زیرا تجربه و تحقیقات نشان می‌دهد که بهترین کود و مواد مغذی برای درختان پسته کودها آلی هستند که کاملاً طبیعی یا ارگانیک می‌باشند و باعث افزایش عملکرد درخت می‌شوند.

البته به یاد داشته باشید که نه کود شیمیایی و نه کود دامی به‌تنهایی پاسخگوی نیاز پسته نیستند. تحقیقات نشان داده‌اند که در میان کودهای آلی متداول ازنظر غنی بودن عناصر غذایی، به ترتیب کود مرغی، گوسفندی و گاوی قرار می‌گیرند. کود مرغی سرشار از نیتروژن، فسفر، کلسیم، منیزیم، سدیم، گوگرد، روی، مس و منگنز است. کود گوسفندی ازنظر پتاسیم غنی‌تر از کود مرغی است و کود گاوی حالت بینابین دارد.

بهترین کود برای درخت پسته در تابستان

یکی از مهم‌ترین عواملی که افزایش کیفیت پسته را به همراه دارد کود دهی مناسب است. کود دهی در فصل‌های مختلف متفاوت است. مغز داخلی پسته در فصل تابستان پر می‌شود و کود دهی مناسب در فصل تابستان رابطه مستقیمی با برداشت یک محصول باکیفیت و مرغوب خواهد داشت.

از طرفی دیگر آفت شیره خشک در فصل تابستان یکی از نگرانی‌های باغداران است. به‌طورکلی لازم است که کشاورزان برای جلوگیری از پوک شدن دانه‌ها، ریزش گره‌های زایشی سال آینده، مقابله با آفات و شرایط محیطی فصل تابستان به دنبال کود دهی اصولی در این فصل باشند. نیاز درختان پسته به پتاسیم، نیتروژن و بور در فصل تابستان بیشتر است.

بنابراین توصیه می‌شود که از کودهایی استفاده شود که حاوی این سه عنصر باشند زیرا اساسی‌ترین نقش‌ها را در تشکیل مغز پسته ایفا می‌کنند. همچنین در فصل تابستان باید از کودهایی بهره برد که مقاومت درختان پسته را در برابر تشویش و استرس بالا ببرند. به این منظور عنصر روی و بور نقش مؤثری را در مقاومت درختان پسته دارند.

بهترین کود برای درخت پسته در زمستان

در فصل زمستان که درخت در خواب زمستانی است بهترین زمان برای تغذیه و اصلاح خاک است. تغذیه زمستانه شامل کودهای فسفر و پتاس و عناصر ریزمغذی به‌صورت سولفات و کود حیوانی است. به دلیل تحرک کم کودهای پتاسیم و فسفر و همچنین سولفات عناصر کمیاب، استفاده از این عناصر در عمقی که حداکثر فعالیت ریشه را داشته باشیم توصیه می‌شود.

عموماً در زمستان خاک‌های شور، قلیایی و سنگین ترمیم می‌شوند. بهترین اصلاح‌کننده‌ای که در دسترس است سولفات کلسیم می‌باشد. این کود باید به‌طور یکنواخت در سطح خاک پخش شود. در اواخر اسفند که مصادف با مرحله تورم جوانه‌ها است لازم است باغ با عناصری که تأثیر مستقیم و تعیین‌کننده در گرده‌افشانی و تلقیح دارند محلول پاشی شود.

از میان مواد مغذی سه عنصر روی، بور و نیتروژن را می‌توان نام برد که این ویژگی‌ها را داشته باشند. اگر کشاورز به‌خوبی بتواند کود دهی را در فصل زمستان انجام دهد سال آینده پسته‌های خندان، بدون برگ زرد و بدون پوکی خواهد داشت. در چال کود زمستانه بهتر است از کودهای گاوی پوسیده استفاده شود تا بتوان از سرمازدگی ریشه جلوگیری کرد.

خرید نهال پسته احمد آقایی

از بهترین گزینه ها برای خرید نهال پسته، ارقام پسته احمد آقایی می باشد. پسته احمد آقایی شهرت زیادی دارد. این درختان پسته در ارتفاعات حداکثر 1800 متر از سطح دریا رشد می‌کنند؛ در برابر خشکی، آفت ها و بیماری ها مقاوم هستند؛ و از همه مهمتر، در هر هکتار سالانه حدود 8 تن پسته مرغوب تولید می کنند. به ازای هر 30 نهال پسته احمد آقایی باید یک نهال گرده افشان بکارید.

بهترین زمان کود مرغی برای پسته

برخی از باغداران معتقدند کود مرغی مناسب‌ترین کود آلی برای باغات پسته است که باعث افزایش تولید می‌شود. این کود سرشار از نیتروژن، فسفر، کلسیم، سدیم و گوگرد است. کود مرغی برای خاک‌های سبک تا متوسط بافت و باغ‌هایی که با آب کافی و باکیفیت آبیاری می‌شوند مناسب است. ذکر این نکته ضروری است که استفاده از کود مرغی ممکن است در ابتدا نتایج خوبی از خود نشان دهد اما به‌مرورزمان خاک را به‌شدت تخریب می‌کند.

بنابراین اگر برخی از باغداران با توجه به شرایط خاص این کودها نتایج بسیار خوبی از این کودها گرفته‌اند، دلیلی ندارد که هرساله از این نوع کود در همه باغات استفاده شود. از کود مرغی می‌توان در تمام فصول استفاده کرد و محدودیتی وجود ندارد. اما بهترین زمان استفاده از آن برای درختان پسته اواخر زمستان تا اوایل پاییز است. در این زمان محصولات با کود دهی رشد بهتری خواهند داشت.

فروشگاه آنلاین نهال سالم نهال

برای  خرید نهال در ابتدا می بایست به سایت سالم نهال مراجعه کنید. پس از اطلاع از  قیمت و خرید نهال پسته با شماره تماس های درج شده در وب سایت برای این کار اقدام کنید. در قدم دوم باید از کارشناسان ما در این زمینه مشورت بخواهید. ما برای این که شما بهتر بتوانید نهال میوه مورد نظرتان را انتخاب کنید، در هر مقاله اشاره ای به خواص میوه آن نهال هم خواهیم داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید انواع نهال و مشاوره خرید نهال پسته و کاشت نهال پسته از جمله به شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ، کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت. سالم نهال ارائه دهنده انواع نهال به سراسر کشور می باشد.

در این مجموعه نهالستان، نهال‌های مختلف انواع میوه برای فروش وجود دارد که شما ‌می‌توانید برای خرید آن‌‎ها اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، می‌توانید با روابط عمومی این مجموعه نهالستان ارتباط برقرار کنید و به صورت تلفنی، اطلاعات مورد نیاز را در مورد خرید و قیمت نهال به دست آورید.

انواع نهال میوه شناسنامه دار

ارتباط با سالم نهال

  • دفتر مرکزی و گلخانه :آذربایجان غربی- شهرستان میاندوآب – کوی رابری بلوار دانشگاه باکری نرسیده به ایستگاه تحقیقات کشاورزی نهالستان سالم نهال
  • آدرس نهالستان شعبه یک :  آذربایجان غربی – شهرستان میاندوآب – کوی تقی آباد شعبه دوم کوی شلوند پشت نیروگاه
  • تلفن همراه : 09144809396
  • صفحه اینستاگرام سالم نهال
  • کانال تلگرام سالم نهال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *